Seçimler muhalefet için çantada keklik değil

30.08.2022          Değerli okurlarım

 

2023 seçimini neredeyse tüm muhalifler cepte keklik görüyor.

 

RTE ve AKP`nin gidişine kesin gözüyle bakıyorlar.

 

Hani eskilerin bir lafı vardır; "Ya saymasını bilmiyorsun, ya da sopa yememişsin".

 

Sayısını unuttuğumuz kadar seçim kaybedilmiş olmasına ve sürekli sopa yemiş olmamıza rağmen akıllanmamamız ilginç. Durun ben size başka bir sayısal döküm vereyim:

 

2020 yılında 9 Eylül Üniversitesinden Prof. Dr. Esergül Balcı ve ekibinin 4 aylık saha çalışmasına göre, Türkiye’de belli başlı 30 tarikat silsilesi ve bunların 400 kolu bulunuyor. Sadece İstanbul’da 445 tekke faaliyetlerini açıktan sürdürüyor. Çoğunluğu İstanbul, Siirt, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman, Batman, Van, Hakkari, Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Gaziantep ve Şanlıurfa olmak üzere 800’ün üzerinde faal medrese bulunuyor. Üstelik büyük şehirlerde kaç apartman medresesinin faaliyette olduğu ise tam olarak bilinmiyor. Çoğunluğu kız çocuklarına yönelik açılan apartman medreselerinde 12-18 kişi kalıyor. “Seyda” denilen eğitmenlerin çoğunluğunu, 1980-1994 yılları arasında İran’ın dini merkezi Kum’da ve Irak’ın Akre ve Erbil gibi tarikat merkezi şehirlerinde eğitim aldığı iddia edilen raporda, bu isimlerin Hizbullah örgütü mensupları ya da sempatizanlarından oluştuğuna vurgu yapılıyor.

 

Bu verileri özetleyelim. Tarikat/cemaat üyesi 3 milyon civarında vatandaş var. Aileler ve etki alanlarıyla 10 milyon oy diyebiliriz. Elbette tek seçenek AKP.

 

12 milyon devlet yardımıyla geçinen var. 1 milyona yakın engelli aylığı ya da engelli yakını ödeneği alan var. Bunların ne kadarının AKP`ye oy vereceğini siz hesaplayın (engelli aylığı uygulamasını AKP başlattı).

 

AKP üye sayısı 11 Milyonun üstünde (bunu da aile bireylerini düşünerek en az iki ile çarpın). Yani üsttekilerle birleşenler olsa dahi minimum kemik oy potansiyeli 20 milyonun üstünde.

 

Toplam seçmen sayımız 52 milyon.

 

Seçim öncesi vergi affı, imar affı, genel af, öğrenci affı ve astronomik asgari ücret/maaş artışları konuşulduğunu işitmişsinizdir.  55 milyon USD`nin uçaklarla geldiği söylentisini de.

 

Bu beklentiler (!) de gerçekleşirse AKP`nin oy oranını varın siz düşünün.

 

Karşı tarafta ise milliyetçi/muhafazakar/sosyalist/mütedeyyin/anarşist CHP, ortanın sağı soslu İyi Parti. AKP eskilerinden kırpıp yıldız yapılması hayal olunan Babacan ve Davutoğlu, adı Sivas Katliamı ile anılan, demokrasi beşiği mini cemaati ve altıncı var (hani şu Pavarotti ve Domingo dışındaki). Bu ortaklığın tek vaadi ise demokrasiyi tekrar işler kılmak.

 

Ülkenin yarısı açlık sınırının altında yaşıyor. %80`i ise yoksulluk sınırının altında. Onlar aç bıraktıkları insanlara para vaadediyor, bizimkiler demokrasi. Varın siz sonucu düşünün.

 

Sözün özü şudur; olası bir seçimde bu kafayla yine hezimet olacaktır. Derhal çok ciddi ve geniş boyutlu bir seçim çalışması planlayıp, Sedat Peker`in videolarından medet ummaktan vazgeçin...


966

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER