Sendikalardan AKP’li Babacanoğlu tepkisi; Ders verecek başka kimse yok mu?

07.12.2016         

AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun geçtiğimiz yıl Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde ders vermesi tepkilere neden olmuştu. Babacanoğlu’nun bu yıl da ÇOMܒde haftada 12 saat ders verdiği ortaya çıktı. Babacanoğlu’nun bu yıl da ders vermesine tepki gösteren eğitim sendikaları, siyasi kimliği ile ön planda olan bir kişinin üniversitede kadrosu bulunmamasına rağmen ders verilmesi, ders bekleyen akademisyenlere haksızlık olarak nitelendirdiler.

 Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) İlahiyat Fakültesi’nde geçtiğimiz yıl ücretli olarak ders verdiği ortaya çıkan AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun, bu yılda İlahiyat Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencilerine hafta 12 saat ders verdiği öğrenildi. Babancanoğlu’nun İlahiyat Fakültesi 3-A, 3-B ve 3-C sınıflarına haftada 4’er saat olmak üzere 12 saat “Sistematik Kelam-1” dersi verdiği görüldü. Geçtiğimiz yıl da Babacanoğlu tarafından üniversitede ders verilmesine eğitim sendikalarından tepki geldi. Eğitim Sendikaları, üniversitelerin yasa gereği dışarıdan ders vermesi için konunun uzmanlarından yardım alabileceğini, ancak üniversitede kendisine ders verilmesini bekleyen akademisyenler varken siyasi kişiliği ile ön plana çıkmış bir kişiye ders verilmesinin dikkat çekici olduğunu belirtirken, ayrıca Çanakkale’de bu dersi verebilecek Babacanoğlu’ndan başka kimsenin olmaması nedeni ile mi bu dersin Babacanoğlu’na verildiğini sordu.

 
“Etik değerlerden uzak”
AKP Merkez İlçe Başkanı Hüseyin Babacanoğlu’nun İlahiyat Fakültesi’nde ücret karşılığı derslere girmesi ile ilgili Eğitim-İş Çanakkale Şube Yönetim Kurulu’ndan yapılan açıklamada; “Geçtiğimiz yıl da benzer bir konu ile karşı karşıya kalmıştık. İlahiyat Fakültesinde bazı akademisyenler girecek ders bulamazken, Çanakkale kamuoyu tarafından siyasi kişiliği ile tanınan ve siyasi kimliği ön planda bulunan bir kişinin ücret karşılığı İlahiyat Fakültesi’nde ders vermesi etik değildir. Bu konuyu Eğitim-İş olarak geçtiğimiz yıl da gündeme getirmiştik. Konunun gündeme gelmesinin ardından ÇOMÜ Rektörü Yücel Acer sendikamıza bir açıklamada bulunmuştu. Öğretim elemanı ihtiyacı neden ile böyle bir uygulamaya başvurdukları söylenmişti, ama Çanakkale’de emekli olan ve bu konuda uzman olan başka bir emekli din kültürü öğretmeni yokmuş gibi, Babacanoğlu’nu tercih etmeleri, AKP Merkez İlçe Başkanı olmasından dolayı düşündürücüdür. Siyasi kimliği ile ön planda olan bir kişiye dışarıdan üniversitede ders verdirilmesini etik bulmuyoruz. Ekonomik olarak ihtiyacı bulunan, bu konu ile ilgili yüksek lisans, doktora yapmış, ama bir şekilde atanamayan kişiler var. Onlara bir iş olanağı açılmasının daha doğru olacağı kanısındayız. Okullarda yüksek lisans yapmış din kültürü öğretmenleri var, onlar üniversitede değerlendirilebilirdi. Üniversitede bu konu ile ilgili kadro açığı varsa üniversite bunu kadro açarak doldurabilir, fakat bu uygulama 2 yıldır bu yana devam ediyor. Eğitim-İş olarak yapılan bu uygulamanın etik değerlerden uzak olduğunu düşünüyoruz” ifadeleri kullanıldı.
 
 
“Burada bir siyasi kadrolaşma mı var”
Babacanoğlu’nun üniversitede ücretli ders vermesi ile ilgili açıklamada bulunan Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Telat Koç; “Eğitim ve bilim sürecinde yaşanan gelişmeler her gün daha da ilginçleşmekte. Aslında AKP’nin hedefleri ve bakış açısının olayı nereye götürdüğü ile ilgili ilginç gelişmeler yaşanıyor. Bu kapsamda AKP Merkez İlçe Başkanının İlahiyat Fakültesinde ders vermesi manidar bir durumdur. Teknik olarak bakıldığında, üniversitelerde ihtiyaç olması durumunda konu uzmanı kişilerin 31’inci madde kapsamında görevlendirilmesi mümkündür. Bu konunun iki boyutu ile sorgulanması gerekir. Birincisi, ayrıcalıklı olarak kadro konusunda bu kadar yatırım yapılan ve bir anlamda da bütün ayrıcalıkların sağlandığı, bütün kaynakların kullanıldığı İlahiyat Fakültesinde bu konuda bir eksiğin olması olasılığı bir hayli düşüktür. Çünkü İlahiyat Fakültesi’nin zengin bir kadrosuna rağmen dışarıdan birine ders verdirilmesi kafalarda soru işaretine neden olmaktadır. Diğer taraftan, bu konuda diyelim ki herhangi bir sıkıntı varsa, İlahiyat Fakültesine bu konuda bir destek ihtiyacı oluştu, bu noktada bildiğimiz kadarı ile sadece din dersi öğretmeni olan bir kişinin vermesi, bu kişinin de AKP Merkez İlçe Başkanı olması konusu yine üzerinde durulması gereken bir konudur. Çünkü her şeyden önce, bu dersi emekli din dersi öğretmeni verebiliyorsa, Çanakkale’de onlarca emekli din dersi öğretmeni vardır. Bu öğretmenler mevcutken, bir siyasi partinin ilçe başkanına dersin verilmesi, bir anlamda gerçekten üzerinde durulması gereken bir konudur. Burada bir siyasi kadrolaşma mı var sorusunu akıllara getiriyor. Bu konu ile ilgili akıllardaki soruları gideren açıklamaların hem üniversite yönetiminden, hem de AKP yönetiminden beklenmesi söz konusudur. Eğitim-Sen olarak bu konunun bir an önce açıklığa kavuşturularak, kafadaki soru işaretlerinin giderilmesini talep ediyoruz ve kamuoyunu da bu konuda duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi. (Seçkin Sağlam)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun