Sessizlik...

11.06.2015         gemici@yandex.comÇarşamba günü öğle saatlerine kadar ortalık oldukça sessizdi. Hatta memleketçe sormaya başlamıştık; "ne bu sessizlik?" diye... Sonra bomba düştü! "Baykal - Erdoğan görüşmesi..." (Hoş Diyarbakır`daki provokasyonu saymıyorum. Önemsemediğim için değil, beklediğim için... Seçim gecesi sosyal medyada da paylaşmıştım.)
Bir hükümet kurulacaksa bu kesinlikle AKP`siz olmak zorundadır.
Olmak zorundadır çünkü bugünkü Türkiye`nin tek sorumlusu AKP`dir! Hatta bugünkü Orta-Doğu`nun tek sorumlusudur. AKP`siz bir iktidarın sadece Türkiye`nin değil Orta-Doğu`nun da ihtiyacı vardır... Barış için vardır, demokrasi için vardır, hukuk için vardır, adalet için vardır, toplumsal barışımız için vardır, hakça paylaşım için vardır, geleceğimiz için vardır!
AKP`nin payandası olan her parti biter! Ortada bir ülke kalmayacağı için parti marti de kalmaz. Biz bunun için oy kullandık, bunun için oylara sahip çıktık!
Hemen ve acilen bir restorasyon hükümeti kurulmalı, işe başlamalı. Sonra eşit ve adil "erken seçimleri" yaparız...          
Memleketin sessizliğini özlemişiz... Her gece ötelenmekten, küfür yemekten öyle gına gelmiş ki, herkes bir anda rahatladı ve rehavete kapıldı. Oysa işin daha başındayız. "Bu daha başlangıç, mücadeleye devam."
Hoş daha yapılan bir şey de -ortalıkta- yok. Ona rağmen panik havası her yerde... E kolay değil 13 yılın keyfiliği bitti! Hukuksuzluğu frenlendi! Savaş naraları sustu! Provokasyonlar olacak. Dahası da olacaktır... Seçim öncesi tutumumuz, sakinliğimiz devam etmeli... Ve dikkatli olmalıyız. Fevriliğe gerek yok!
Cumhuriyet, şimdi Cumhuriyet olacaksa olacak. Yoksa... Defteri kapatabilirsiniz... Lübnan iç savaşı başladığında herkes ülkeyi terk etmeye başladığı günlerde Lübnan Havaalanına yazılan bir duvar yazısını hatırlıyorum: "En son terk eden ışıkları söndürmeyi unutmasın!"
Unutmayın! Lübnan iç savaşı öteleştirmenin somut örneğidir. Mezhep savaşının vücut bulmuş halidir. Dinler arası savaşın 20. yüzyıldaki yüzüdür. Bugün Suriye, Irak, Kuzey Afrika ve Arap Yarımadasında yaşanan da budur! Türkiye`nin içinde taşların yerine oturması bu coğrafyayı da kendine getirecektir. Barışı getirecektir...
Uygarlığın merkezi Anadolu`da birlikte barış içinde yaşamaya devam edebiliriz... Salı günü Kadıköy`de bir kilisenin kapısını yakan ve slogan atan IŞİD kopyaları Anadolu`nun binlerce yıllık uygarlığına düşmandır.
Birlikte, yan yana durmaya devam...
-geMici-
gemici@yandex.com
BATI-feneri ÇAKMAYA DEVAM EDİYOR...
 

1212

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun