Siyasi partiler milletvekilliği aday adaylığı için şartlarını açıkladı

14.03.2023         

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem TBMM Genel Seçimleri'nin 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılacağının açıklanmasının ardından seçim çalışmaları hız kazandı. Milletvekilliği aday adaylığı için siyasi partiler şartları açıkladı.

Türkiye, 14 Mayıs tarihinde sandığa gidecek. Siyasi partilerin bu sene ne kadar Hazine yardımı alacağı da belli oldu. TBMM`ye sunulan bütçeye göre 2023`te AK Parti 1 milyar 961.3 milyon, CHP 1 milyar 43, 9 milyon Hazine yardımı alırken, MHP`ye 170.5 milyon, HDP`nin alacağı miktar 539.5 milyon TL oldu. İyi Parti`ye ise 153.1 milyon lira Hazine yardımı yapılacak. 28. Dönem TBMM Genel Seçimleri`nde milletvekilliği aday adayları için başvurular da başladı. Siyasi partilerin, milletvekili aday adayları için istediği şartlar ise şu şekilde; 
 
Ak Parti
Ak Parti`de milletvekilliği aday adaylığı başvuruları başladı. Başvuru yapacakların belirlenecek asgari tutarı AFAD`ın deprem yardım hesaplarına bağış olarak yatırması gerekiyor. Ödeme, yetişkinler için 20 bin TL, kadınlar ve gençler için 10 bin TL, engelliler için 5 bin TL şeklinde olacak. Ödemeler 16 Mart`a kadar AFAD`a yapılacak.
 
CHP
CHP milletvekilliği genel seçimleri için aday adaylığı başvurusu da başladı ve 20 Mart`a kadar sürecek. 30 bin lira olarak belirlenen başvuru için kadınlar, gençler ve yüzde 40 veya üzeri engeli bulunanlar 15 bin lira ödeyecek. Malatya, Osmaniye, Kahramanmaraş, Gaziantep, Adıyaman ve Hatay`da başvuru yapacak aday adaylarından ücret alınmayacak. 20 Mart`ta sona erecek başvurular için aday adaylarından ayrıca 3`er bin lira da dosya ücreti alınacak.
 
MHP
MHP`de ise milletvekili aday adaylığı başvuruları 14 Mart`ta başlayıp 21 Mart`ta sona erecek. Genel merkezde hazırlıklar tamamlandı, müracaat formları basıldı. Aday adayları, MHP Genel Merkezi seçim işleri kayıt kabul birimine şahsen ve belgelerin aslıyla müracaat edebilecek. Başvuru ücreti olarak adaylardan 3 bin lira alınacak. Yüzde 40 veya üstü engelli olanlardan ise aidat alınmayacak. Adaylar merkezi yoklama ile belirlenecek. 
 
HDP
Adaylık başvuru ücreti henüz ilan edilmedi ancak 15 bin TL olması, kadın ve engelliler için pozitif ayrımcılık uygulanması bekleniyor.
 
İYİ Parti
Milletvekili aday adayı başvuru ücreti kadın ve erkeklerde 7 bin 500 TL olarak belirlendi. Engelli ve gazilerden ise ücret alınmayacak.
 
Saadet Partisi
Erkekler için 15 bin TL, kadın ve gençler için 10 bin TL, engelli vatandaşlar için 5 bin TL başvuru ücreti belirledi. Deprem Bölgesindeki iller için aday adaylığı katkı payı alınmayacak.
 
Yeniden Refah Partisi 
Yeniden Refah Partisi milletvekili adaylığı için başvuru ücreti erkekler için 7 bin 500 TL, kadınlar için ise 5 bin TL. Deprem bölgesinde olanlar ya da depremden etkilenenlerden ise ücret alınmayacak.
 
Milletvekili olmak için aranan şartlar
18 yaşını doldurmuş her Türk vatandaşı ve seçme hakkına sahip olan herkes milletvekili olabilir. Bunun yanı sıra adayların siyasi parti üyesi olması gerekiyor. Milletvekili adayları aynı zamanda seçim bölgesinde ikamet etmeli veya seçmenlerin kayıtlı olduğu seçim çevresinde seçmen niteliğini taşımalıdır. Ancak, belirli suçlardan hüküm giymiş kişiler milletvekili adayı olamazlar. Bunun yanı sıra, bazı özel koşullar da bulunabilir. Örneğin, askeri personel milletvekili adayı olmak istediklerinde görevlerinden istifa etmeleri gereklidir.
(Haber Merkezi) 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER