Skandal yönetim

21.04.2010         mail@canakkaleolay.comFenerbahçe – Beşiktaş maçının bütününe baktığımızda hakem Hüseyin Göçek, faul tespit ve değerlendirmelerinde hatalıydı. Hele disiplin ceza uygulamaları olan sarı ve kırmızı kartlarda tabiri caizse enflasyon yarattı. Ancak, kırmızı kart gereken bazı durumları da pas geçti.
En büyük yanılgısı Bilica’nın penaltı sonrası 12 cm çapında olan penaltı noktasını ayağıyla tam 9 kez sürterek, bu noktanın kaybolup çukurlaşmasına neden olması yüzünden Bilica’ya ikinci sarı kartını gösterip, bu sportmenliğe aykırı davranışı yapan oyuncuyu ihraç etmemesiydi.
Hakem Göçek’in hataları bunlarla da sınırlı kalmadı. Müsabakanın son bölümlerinde İbrahim Toraman’ın kırmızı kartla oyun dışı kalması tam bir fiyaskoydu.
Hele, Lugano’nun kayarak ve yerde yatarak topu kasten eliyle çelmesi 10 kusurlu hareketin birini simgeliyordu. Bilindiği gibi top ele giderse kaza, el topa giderse ceza ilkesi bu enstantanede işletilmedi.
Hüseyin Göçek maçın başında İbrahim Kaş`ın Emre`ye, ikinci yarıda da İbrahim Üzülmez`in Mehmet Topuz`a yaptığı hareketleri penaltı ile değerlendirme yüreği gösteremedi. Böylelikle baştan sona teknik ve disiplin ceza uygulamalarında fahiş hatalar işledi.
Netice itibariyle Hüseyin Göçek, Oğuz Sarvan başkanlığındaki MHK’yı, hatta Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener’i çok zor durumda bıraktı. İnancım odur ki, hem Özgener hem de Sarvan sezon sonunda yerlerini başka futbol adamlarına bırakacaklar.
Şurası kesin ki; Türk futbolunu kalkındırmak ve aşama yapmasını sağlamak için ülke genelinde görev yapan üst düzey hakemlere ihtiyaç var. Benim önerim; kaliteli hakem yetiştirmek için hakem koleji ve hakem okullarının açılması, bu eğitim merkezlerinde başta toplum psikolojisi, kural eğitimi, futbol müsabaka talimatı eksersizleri, psikoloji, moral motivasyon, insan gücü sevk ve kabiliyeti, pedagoji gibi dersler verilerek hakemlerin dumansız sanayi kabul edilen futbolda başarılı olmaları sağlanmalıdır. Türkiye’de, Avrupa’da olduğu gibi yönetici-hakem kimliği olan hakemlere gereksinim var.
Bilica`nın hareketi maçı tekrar ettirir mi?
Futbol Oyun Kuralları der ki;
Oyun alanını meydana getiren unsurlara (kale direği, köşe gönderleri ve çizgiler) zarar veren ve yasak işaretler yapan futbolcu hakemden sarı kart görür. Çünkü, bu eylem centilmenliğe aykırıdır. Eğer, bu oyuncunun önce sarı kartı var ise futbolcu ikinci sarı kartı görüp, kırmızı kartla ihraç edilir. Futbol Oyun Kurallarında disiplin ceza uygulamaları hakemin takdirine bırakılmamıştır. O nedenle, Bilica’nın ikinci sarıdan sonra kırmızı kart görmesi gerekiyordu. Oysa, hakem Hüseyin Göçek bu durumda da yanılgı içindeydi.
Ancak, hakemin bu hatası ve Bilica’nın yaptıkları, iddia edildiği gibi Fenerbahçe’nin hükmen mağlup sayılmasını ya da maçın tekrarını gerektirmez.
Bilica, penaltı noktasını ortadan kaldırmıyor. Nokta hala var. Sadece penaltı noktasını bozuyor. Penaltı noktasını kaldırmış olsa, hakem de yeniden çizdirmemiş olsa, o zaman bu madde geçerlidir. Vuruş, penaltı noktasından yapılıyor.

2520

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun