Sokağa çıkma yasağı yarın gece başlıyor

20.05.2020         

Dünyada coronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ederken Türkiye'de de tedbirler devam ediyor. 4 gün sokağa çıkma yasağı ve bir dizi önlem genelge ve açıklamalarda duyuruldu.

 Dünyada coronavirüs salgını ile mücadele etmeye devam ederken Türkiye’de de tedbirler devam ediyor.  Ramazan Bayramı’nın yaklaşması ile birlikte bayram tatili boyunca sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İçişleri Bakanlığınca Valiliklere gönderilen genelgede 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek. 4 gün boyunca işletmeler kapalı olurken, yalnızca fırın veya unlu mamulü satışı yapan yerler açık kalacak. Yine gibi bazı kamu kurumları ile Nöbetçi Akaryakıt İstasyonu Marketleri… açık olacak. Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada sokağa çıkma yasağı öncesi Cuma Pazarında yoğunluk yaşanmaması için Pazar yeri bugünde açık olacak.

 
“Bakkal ve manavlar Cumartesi saat 17:00’a kadar açık olacak”
Yayınlana genelgede; “İçişleri Bakanlığınca Valiliklere gönderilen genelgede 4 günlük sokağa çıkma kısıtlaması öncesinde 21 Mayıs Perşembe ve 22 Mayıs Cuma günü market, bakkal, manav, kasapların yanı sıra kuruyemişçiler saat 23.00’a kadar faaliyetlerine devam edebilecek. Kısıtlamanın olduğu 23.05.2020 Cumartesi günü market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş ve altında bulunanlar hariç olmak üzere) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir” denildi.
 
“Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işletmeler açık olacak”
Yalnızca fırın veya unlu mamul işletme ruhsatına sahip olanların açık olacağı belirtilen genelgede; “24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler ile online satış yapan işletmeler kapalı olacaktır. 23.05.2020 Cumartesi, 24.05.2020 Pazar, 25.05.2020 Pazartesi ve 26.05.2020 Salı günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri, ayrıca tatlı üretiminin yapıldığı/satıldığı iş yerleri açık olacaktır. (Bu iş yerlerinde sadece ekmek, unlu mamul ve tatlı satışı yapılabilir)” denildi.
 
“Acil ihtiyaç yerleri açık olacak”
Genelgede açık olacak yerler; "Ramazan Bayramı münasebetiyle, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 23-26 Mayıs`ta sadece evlere paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere lokanta ve restoran tarzı iş yerleri, ilaç, tıbbi cihaz, tıbbi maske ve dezenfektan üretimi, nakliyesi ve satışına ilişkin faaliyetleri yürüten iş yerleri, kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, veteriner klinikleri ve hayvan hastaneleri, zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları ile işletmeler (Havalimanları, limanlar, sınır kapıları, gümrükler, karayolları, huzurevleri, yaşlı bakım evleri, rehabilitasyon merkezleri, Acil Çağrı Merkezleri, AFAD Birimleri, Vefa Sosyal Destek Birimleri, Göç İdaresi, PTT), Valilikler/Kaymakamlıklar tarafından yerleşim merkezleri için her 50 bin nüfusa bir adet ve il sınırları içinden geçen şehirlerarası karayolu ve varsa otoyol üzerinde her 50 kilometre için bir adet olmak üzere belirlenecek sayıda akaryakıt istasyonu ve lastik tamircisi (Bu madde kapsamında açık olacak akaryakıt istasyonları ile lastik tamircileri kura yöntemi ile belirlenecektir) ve nöbetçi akaryakıt istasyonlarının marketleri açık olacaktır” şeklinde belirlendi. 
“Gazete dağıtımının evlere servis şeklinde yapılması…”
Genelgede; "Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu 24-26 Mayıs`ta gazete dağıtımı, gazete şirketlerinin ring halinde çalışacak dağıtım araçları, belirlenen içme suyu dağıtım bayileri ve Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla yapılacaktır (bu kapsamda gazete dağıtımının evlere servis şeklinde yapılması esastır.) 23 Mayıs cumartesi günü gazete dağıtımı/satışı marketler ve bakkallar aracılığıyla yapılacaktır. Bu Genelgenin 2 numaralı `Açık olacak iş yeri, işletme ve kurumlar` başlığının (i) maddesine yönelik kararlar İl ve İlçe Hıfzıssıhha Kurullarınca en geç 21 Mayıs Perşembe günü saat 22.00`ye kadar alınacaktır” denildi. 
 
“Pazar yeri bugünde kurulacak”
Çanakkale Belediyesi tarafından yapılan açıklamada yoğunluk yaşanmaması için Pazar yerinin bugünde kurulacağı belirtilerek;  “İl Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile; Ramazan Bayramı öncesi 22 Mayıs 2020 Cuma günü kurulacak olan Cuma Pazarında yoğunluğu azaltmak ve sosyal izolasyonu sağlamak amacıyla; ayrıca 21 Mayıs 2020 Perşembe günü de cuma pazarı bölgesinde pazar kurulmasına karar verilmiştir.  Kentlilerimizin bilgisine sunarız...” denildi.
 
“Büyükşehirlere giriş çıkışlar 15 gün daha durdurulacak
Çanakkale Valiliği tarafından şehir giriş çıkışlarına dair yayınlanan ek genelgede ise; “Bakanlığımız 81 il valiliğine Şehir Giriş-Çıkış Tedbirleri konulu ek genelge gönderdi. Genelge ile büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak’a kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00`dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici süreyle durdurulacak.  Gelinen noktada dün yapılan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında büyükşehir statüsündeki 14 il ile Zonguldak iline giriş/çıkış kısıtlamasına yönelik alınan/alınacak tedbirlerin değerlendirildiği kaydedildi. Yapılan değerlendirmeler sonucunda şehir giriş-çıkış kısıtlaması uygulanan 15 ilde Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda uygulamanın devam edilmesi yönünde karar verildiği belirtildi.  Bu kapsamda, daha önceki genelgelerle çizilen çerçevede ilgili Valilerce, İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi ile Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’inci ve 72’inci maddeleri uyarınca aşağıdaki tedbir kararları belirtildi: Büyükşehir statüsündeki Ankara, Balıkesir, Bursa, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Manisa, Sakarya, Samsun, Van illeri ile Zonguldak ili olmak üzere toplam 15 il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 15 günlük süreyle 19 Mayıs 2020 Salı günü saat 24.00`dan 03 Haziran 2020 Çarşamba günü saat 24.00’a kadar geçici olarak durdurulacak. Bu illerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşların belirtilen süre boyunca illerinde kalmaları esas olacak. Şehir giriş-çıkış kısıtlamasına yönelik daha önceki genelgelerle belirlenen usul, esas ve istisnalar bu genelge ile getirilen kısıtlama dönemi için de geçerli olacak” denildi. (Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER