Sokakağzı Festivali, Sokakta

13.09.2018         

Bu yıl ilki düzenlenen Sokakağzı Festivali, sona erdi. 7-8-9 Eylül tarihlerinde yapılan festival, Sokakağzı Muhtarı Hüseyin Evcimen ve Hatice Gençler tarafından düzenlendi. Vatandaşlar, yoğun katılımın sağlandığı festival boyunca konferans, halk dansları, söyleşiler ve çeşitli etkinliklerle hem öğrendi hem eğlendi.

 Ayvacık’a bağlı Sokakağzı Mahalle Muhtarı Hüseyin Evcimen ve Hatice Gençler tarafından Sokakağzı Festivali düzenlendi. Bu yıl ilki yapılan festival, 7-8-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşti. Katılımın yoğun olduğu festival boyunca konferans, halk dansları, söyleşiler ve çeşitli etkinlikler düzenlendi. Halk dansları ve sportif gelişim uzmanı Murat Taşkın Güner,festivale katılanlara Sirtaki ve Zeybek danslarını öğretti.Porselen ve seramik sanatçısı ve sanat terapi uzmanıAsuman Aktüy Özdemir, festivalde iki gün boyunca seramik üzerine bilgiler verdi.Tiyatro sanatçısı Sema Çeker, festivalde çocuklara masal anlattı.Tanınmış sanatçı Cengiz Bozkurt, hayranlarıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. ‘Kamera önü oyunculuk ve tiyatro’ üzerinde sohbetler yaptı. Doğal Anneanne Çiftliğinin kurucusu ErtülYardım, festivalde Şırdan mayalı peynir yapımını tatbiki olarak anlattı.Nezih Gençler, ot-böcek ilacı kullanılmamış, eski, uzun sap, atalık buğdaylardan ekşi mayalı ekmek yapımını tatbiki olarak anlattı. Probiyotik Beslenme Uzmanı Haydar Yılmaz, festivalde, fermantasyon (mayalanma) ve probiyotik beslenme üzerine konferans verdi. Bağırsak fonksiyon bozuklukları, kabızlık, sindirim sistemi hastalıkları konusunda uzman olan Prof.Dr. Gazi Aydın, festivalde ‘Besinden öte ilaç, Zeytinyağı ve Epigenetik-Çevresel Faktörlerin Genetiğe Etkisi’ adlı iki konferans verdi.

 
“Koyunevi –Sokakağzı ülkemizin cennet köşelerinden birisidir”
Festival sonunda konuşma yapan Sokakağzı Muhtarı Hüseyin Evcimen; “Doğayı, doğalı muhafaza ederek,hem sağlıklı yaşayabilir hem de ekonomimize katkı sağlayabiliriz. Koyunevi –Sokakağzı köyümüz bozulmamış doğal yapısıyla, ülkemizin cennet köşelerinden birisidir. Kazdağları, havası, suyu, yetişen endemik bitkileri, hayvancılığı, denizciliği ile doğallığı bozulmamış bir yaşam alanı. Böyle beldelerin, para kazanmak uğruna nasıl talan edildiğini duyuyoruz, görüyoruz. Basılacak toprak, gölgesinde oturulacak ağaç kalmayıncaya kadar betonlaştırmaya devam ediyorlar. Öncelikle toprağa, havaya, suya, kısacası doğaya olan saygımızı korumak zorundayız. Bu, insanlığa borcumuzdur. Kendimize ve gelecek nesillere borcumuzdur. Bizler, doğayı, doğalı muhafaza ederek, hem sağlıklı yaşayabilir hem de ekonomimize katkı sağlayabiliriz.Bu anlamda köyümüz bahçecilik, hayvancılık, balıkçılık ve turizm alanlarında ekolojik özelliklere sahip bir beldedir. Bizler de bunu korumak için çaba gösterdiğimizi anlatmak ve paylaşmak için bir festival düzenliyoruz. Özellikle genç nüfusun doğal olana ilgisi çok artmıştır. Alternatif yaşam arayan bu kitlenin ruhunu da beslemek üzere sanatsal etkinlikler hazırladık. Dolayısıyla festivalimiz aynı zamanda bir sanat festivalidir.Festival hepimizindir. Gerekli özeni, hassasiyeti göstereceğimizden eminim. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz festivalimizde olabilecek eksiklik ve aksaklıklar için şimdiden affınızı dilerim” dedi. 
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER