Soma katliamını unutmuyoruz

14.05.2018         

Manisa'nın Soma ilçesindeki bir madende 2014 yılında çıkan patlama sonucu hayatını kaybeden 301 maden işçisi bu yılda unutulmadı. Katliamın meydana geldiği andan itibaren, gerek yerel yönetimi gerekse sivil toplum kuruluşları ile Soma halkının yanında olan ve acısını paylaşan Çanakkale, 4'üncü yıl anmasında da Soma'yı unutmadı. Çanakkale'den Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Tüm Emekli Sendikası Şube Başkanı Emin Ergun başta olmak üzere, Soma?da düzenlenen mitinge katılım sağlandı.

 

ÖZEL HABER: Baykal Sağlam

Soma’da 13 Mayıs 2014 yılında meydana gelen maden ocağı patlaması, 301 maden işçisinin hayatını kaybetmesine neden olmuştu. Maden katliamının 4’üncü yılında düzenlenen Soma Madenci Mitingi, dün gerçekleşti. Mitinge ve anmaya Çanakkale’den Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar ve Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Emin Ergun da katıldılar. Mitingden sonra gazetemize değerlendirmede bulunan Tüm Emekliler Sendikası Şube Başkanı Emin Ergun, “Çanakkale’den Tüm Emekliler Sendikası olarak Soma’da düzenlenen madenci mitingine katıldık. Burada yapılan mitinge CHP, HDP gibi çoğu siyasi partiler katıldı. Mitingde, siyasi partilerin yanında STK’lar, hayatını kaybeden madencilerin aileleri ve vatandaşlarla birlikte çok yoğun bir katılım vardı. CHP’nin Cumhurbaşkanı aday Muharrem İnce de buradaydı ve konuşma yaptı. İnce’den sonra hayatını kaybeden madenci ailelerinin adına bir baba bir de anne konuşma yaptı. Miting alanı tamamen dolmuştu hatta çoğu insan yoğunluktan dolayı alanın dışında kaldı. Miting, yaklaşık olarak bir buçuk kilometre süren yürüyüşün ardından başladı. Çok kalabalık olan miting sloganların ve protestoların ardından sona erdi” dedi. 


 
Ünüvar, işçi aileleri ve Yırcalı direnen kadınları ziyaret etti
Çanakkale Belediye Başkanı Yardımcısı Rebiye Ünüvar ise, Soma’da hem mitinge katıldı hem de yaşamını yitiren işçilerin ailelerini ve Yırca’da zeytinlikleri için direnen kadınları ziyaret etti. Soma ile ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a değerlendirmede bulunan Ünüvar, “Bu yıl, Soma faciasının 4’üncü yıldönümü. Biz de somayı unutmadığımız için burada yapılan mitinge katılmak istedik. Bu ortamda yaşamak çok farklı, sanki dün gibi.  Burada Soma Şehitliği var, orayı da ziyaret ettik. Çanakkale Belediyesi olarak Çanakkale’de konaklattığımız Soma’da hayatını kaybeden işçilerin aileleri vardı, o aileleri de ziyaret ettik. Onlar da çok mutlu oldular gelişimizden. Burada ayrıca Yırca’daki dayanışmamız olan kadınları ziyaret ettik. Özellikle Yırca zeytinliğinin yok edilmesinden sonra arsalarını kaybeden kadınlar, oradaki dayanışmadan yola çıkarak bir dernek kurdular. 20 kadın bir ara gelerek, geçim kaynağı olarak sabun üreterek Türkiye’nin her yerine satmaya çalışıyorlar. Biriktirdikleri paralarla da sabun ürettikleri yeri satın almışlar. Çanakkale Belediyesi olarak biz de bu sabunlardan alıyorduk, onları da ziyaret etmek istedik. Burada, Soma’yı anmak için bir yürüyüş yapıldı. Türkiye’nin her yerinden gelen insanlarla katılımı ve enerjisi yüksek bir yürüyüş düzenlendi. Soma Şehitliğinden merkeze kadar yüründü. Daha sonra STK’lar basın açıklaması yaptılar, ölen madenci aileleri açıklama yaptılar. Burada insanların nasıl acılar çektiklerini gördük daha kötüsü de, olayın 4 yıl geçmiş olmasına rağmen hala aydınlatılamamış olması. Biz de buraya gelerek anneler günü olması dolayısıyla buradaki annelerin, eşlerin anneler gününü kutlamış olduk” dedi.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER