Sosyal Tesisler için imzalar atıldı

30.12.2016         

Türkan Saylan Sosyal Tesisleri`nin arkasında bulunan alan ile İl Halk Kütüphanesi`nin birleşimini kapsayacak dev kütüphane için, Çanakkale Belediyesi içerisinde gerçekleşen protokol görüşmesinde, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz proje için imzaları attı. İmzaları atılan kütüphane hakkında konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; `Çocuğu, genci, yaşlısı hatta bilim adamı ile çok önemli bir hizmet için onların kullanımında olacaktır` dedi.

 Uzun zamandır kent gündeminde yer edinen Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri`nin bulunduğu alanın arkasında yer alan otopark alanının ne olacağı atılan imzalar ile kesinleşti. Opera binası, tiyatro ve kütüphane arasında gidip gelen seçimler kütüphane olması konusunda netleşti. Türkan Saylan Tesislerinin arkasında yer alan otopark, hemen yandaki İl Halk Kütüphanesi ile birleştirilerek dev bir kütüphane inşa edilecek. Türkan Saylan Sosyal Tesisleri ise aynı şekilde devam edecek. Sosyal Tesisin arkasında bulunan otopark olarak kullanılan alan için atılan imzalar ile 30 yıllığına Kültür Bakanlığı`na tahsis edildi. İnşa edilecek olan dev kütüphanenin altına otopark inşa edileceği Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından dile getirildi. Yine aynı alanda şehir kulübünün alanın da olacağı ve cafe olarak işletilen alanın devamı olacağı şekilde planlandığı Başkan Gökhan tarafından dile getirildi. Proje tamamlandıktan sonra alanı müteahhide teslim edeceklerini belirten Belediye Başkanı Gökhan; "Ruhsat alınmasına müteakip 18 ay içerisinde tamamlanacak. Arkadaki kütüphane binası diğer bina ile beraber İl Halk Kütüphanesi olacak şekilde planlanacak. Bu Çanakkale için önemliydi. Bir kütüphane binası ihtiyacı vardı. Çünkü burası üniversite kenti, okuyan bir kent. Okullarımızda bunları talep ediyordu. Dolayısı ile kütüphane çocuğu, genci, yaşlısı hatta bilim adamı ile çok önemli bir hizmet için onların kullanımında olacaktır." dedi. İmza töreninde konuşan Belediye Başkanı Gökhan; "Bugün Çanakkale Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı adına Kültür Müdürümüz Sayın Kemal Dokuzun varlığında Kütüphaneler ve Yayınlar Genel Müdürlüğü’ne Belediye’nin Sosyal Tesislerinin bulunduğu yerin arkasında ki alanın tahsis protokolü için buradayız. Bu konu daha önce Belediye Meclisi’nden geçmişti. Ankara’da da görüşmeler yaptık. Oradaki Genel Müdürlükte. Sonuçta bizim Sosyal Tesisimizin bulunduğu alanı bizim projemizi yapmak ve bize bırakmak üzere arkada ki otopark olarak kullanılan alanın kütüphane olarak yapılması yandaki kütüphane binasını da içine katarak daha büyük bir kütüphane alanı yaratılmasına yönelik bir çalışma yapılacak. Dolayısı ile burada biz 30 yıllığına alanı tahsis ettik. Kültür Bakanlığı’na, 30 yıl sonrada Bakanlık yine bun talep ederse aynı şartların yenilenmesi konusunda protokol içerisine yerleştirdik" dedi. 

 
“Çok önemli bir projeye imza atıyoruz”
İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ise Belediye Başkanı Gökhan`a teşekkür ederek başladığı konuşmasında; "Kültür Turizm Bakanlığı ilimizde birçok yatırıma imza atıyor. Hamidiye Tabyaları şehrimizin içerisinde bitmeye yaklaşıyor. Yine Truva Müzesi ve Asos Ören yeri çevre düzenlenmesi ile ilgili önümüzdeki süreçlerde çok güzel ve olumlu bir ivme kazanacak çalışmalar olacak. Truva yolu yakın zamanda yapıldı. Yine ilimizde Kültür hizmetleri anlamında çok önemli bir projeye imza atıyoruz. Onun arkasındayız. Ben bu projede emeği geçen herkese teşekkür ederken, başta Çanakkale Belediyesine, meclis üyelerine, iktidar ve muhalefetin oy birliği ile karar çıktı. Çanakkale Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin arka tarafında ki alan Kültür Turizm Bakanlığımıza tahsis edildi. Sayın Valimiz, Ak Parti Grup Başkan Vekilimiz Bülent Turan bey, Ak Parti Milletvekilimiz Ayhan gider Bey ve emeği geçen büyüklerimize teşekkür ediyoruz. Herkes kazanıyor Belediyemiz, Kültür Turizm Bakanlığımız, Çanakkale ve ülke kazanıyor. Ben olaya böyle bakıyorum. Bu proje şimdiden hayırlı uğurlu olsun. Bu protokol ile start vermiş olduk." şeklinde konuştu.
(Şenol Güven)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun