Söz gümüş ise

13.01.2021         

Dinleyenin az, konuşanın çok, okuyanın az, yazanın çok olması; muhtemelen önemli ve görünür olma modasının bir sonucudur...

Ama, bu konuda çok daha kayda değer olan ve üzerinde durulması gereken olgu; İnsanların "kendilerini ifade etme ihtiyaçlarının" bir yansıması ile ilgili olduğudur.
1. İnsanların dinlemekten çok konuşmayı yeğlemesi, okumaktan çok yazmayı tercih etmeleri, kolaycılıkla ve popüler kültür ile tanınır ve saygın olma isteğinin bir sonudur.
2. İkincisi dinlemekten çok konuşarak ve okumaktan çok yazarak "güzel konuşmayı" ve "iyi yazmayı" başarmak neredeyse mümkün değildir. 
3. Çünkü, nitelik ve düzey herkesin her işi yapıyor olmasıyla değil, herkesin en iyi yaptığı işi yapıyor olmasıyla artar ve gelişir.
 
Bu saptamalardan sonra işi futbol yönetimine, eğitimine ve gelişimine getirirsek; söylenecek çok şeyin olmasına karşın öz olarak şunları ifade etmek mümkün;
1. Futbol, öncelikle çok konuşan ve çok yazanlar ile değil, çok dinleyen ve çok okuyan insanlar sayesinde gelişir. Bu anlamda futbol camiasının aktörlerini yeniden gözden geçirmek, dönüştürmek ve gerekirse değiştirmek gerektiği açıktır.
2. Futbol, okumadan, görmeden, dinlemeden, kıyaslamadan, özgür ve bağımsız düşünmeden ve futbol dışındaki etkileri ve müdahaleleri yok etmeden gelişmez... Aynı şekilde futbolcu de gelişmez.
3. Futbol kendiliğinden değil, futbolcular ile gelişir. Çünkü, oyun geliştikçe oyuncu, oyuncu geliştikçe oyun gelişir. Ama bunun için futbol yönetimi sadece futbol yönetimi olarak kalmalıdır.
(Futbolda Altyapı Eğiitimi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Hocalar bir bir ayrılıyor
11.01.2021    1609
Kupa'da kuralar çekiliyor!
14.01.2021    1087
ERKEKLER DE AĞLAR!
10.01.2021    867
Çanakkaleli ne istiyor?
11.01.2021    865