Spor basınında transfer

15.08.2011         mail@canakkaleolay.comGün geçmiyor ki spekülasyonel transfer haberleri çıkmasın ulusal basında. Ağzı olan konuşuyor. Dedikodular manşet oluyor yaygın basının spor gazetelerinde. Küçücük bir duyum alan 8 sütuna manşet atıyor günü kurtarmak için. Hakikatlar çıplak gezmeyi sever, ama bu ilkeye uyan yok ki ? Nasılsa satılıyor, okunuyor ve fanatizmin hüküm sürdüğü futbol olgusunun içinde arz-talep meselesi bir şekilde karşılanıyor. Yazan memnun, okuyan razı. Böyle olunca kimi kime deşifre edeceksin ki…
 
Şöyle bir düşünün, transfer döneminin başladığı 14 Haziran’dan buyana özellikle 3 büyüklere spor gazetelerinin yakıştırdığı “aldı, alıyor, yarın imzalıyor“ dediği futbolcular ayyuka çıktı. Sadece yoruma dayalı olarak haber yapılır mı hiç. Türkiye’de zaten gazetecilik can çekişiyor. Resim çekip, ona kafasına göre alt yazı yazan kişiye gazeteci deniyor bu ülkede. Nerede kaldı Gazeteciler Cemiyeti’nin ilkeleri ile basın yasası. Bilgisayarın karşısına geçen haber yazmak yerine kişisel yorumunu dikte ediyor okuyucusuna. Oysa haberde şeffaflık, yalınlık, objektiflik ilkeleri verilerle desteklenmeli, “5N 1K“ formülü uygulanmalıdır.
 
Daha kötü spor gazeteciliği yapanlar da var. Şimdi yeni bir moda çıktı. Hıncal Uluç’un yaptığı gibi, yazar gazetenin sütunlarında kendi kendine hem soruyu soruyor, hem de yanıtını veriyor. Oh ne ala, hem hakim hem savcı. Böyle gazetecilik anlayışı olur mu?. Her şey birbirine karışmış, gidiyor. Oto kontrol yok, okuyucu ise bunları reeddetmiyor, aksine destek veriyor. Bakın size bu transfer döneminde 3 büyüklere geleceği söylenen yerli ve yabancı futbolcularla ilgili bazı rakamlar vereyim.
 
Spor basını Fenerbahçe’ye 35, Galatasaray’a 49 ve Beşiktaş’a 62 oyuncuyu yakıştırarak, transfer edilmelerine mutlak gözle bakıldığını yazdı. Siz ne dersiniz, bu alemde ilkesizlik “İlke olmuş bir kere….”

3248

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun