Standart kararlar yok, Çünkü...

28.12.2020         mail@canakkaleolay.com

Hakemlikte standardize, insanın yaradılışına aykırı bir olgu. İstediğiniz kadar nazari ve tatbiki eğitim yapın, yine de hakem kararlarında eşit uygulamalar göremezsiniz.

 Bu Türkiye`de olduğu gibi tüm Dünya`da da böyledir. Hakem insandır. Maçlarını yönettikleri takımların maliyetleri ne olursa olsun, sahada onları belli esas ve kriterlere göre yöneten insan faktörü bulunuyor. Bir hakemin yaradılıştan var olan anatomisiyle doğru orantılı olarak, gelişen zihinsel ve ruhsal yapısı her kişide değişik değişik reaksiyonlar gösteriyor. Yani, insanlar arasında akıl ve mantık eşitliği yok ki !

 

Hakemler istedikleri kadar üst düzey eğitim alsınlar, onların doğuştan var olan bakış açıları, değerlendirmeleri, hatta egoları farklı olabiliyor. Kimilerine göre, Ak gerçekten süt beyazdır. Endişe ve şüphelerin olduğu var sayıldığında ise bazılarına göre de Ak fludur. Eğer, Yüce Allah insanları makinadan çıkarır gibi, herkesi aynı ölçüde donanımlı kılsaydı, zaten ‘Sosyal Yaşam’ diye bir şey olmazdı. Hiç kimse fakir - fukarlıkla uğraşmaz, günümüz Türkiyesi`nde olduğu gibi asgari ücrete talim etmezdi. Bu girişten sonra gelelim tüm Dünya`da olduğu gibi, Türkiye`de de geçerli olan Beynelmilel Futbol Oyun Kurallarına ve onun 12. maddesini oluşturan Faul ve Fena hareketlere. Futbol sevdalıları çok iyi bilsinler ki,  Uluslar arası kaidelerde yer alan atışlar el ile, vuruşlar ise ayakla kullanılır. Yani maç anlatan spikerlerin dediği gibi "Penaltı Atışı" değil, "Penaltı Vuruşu"; "Köşe Atışı" değil “Köşe Vuruşu" isimleri geçerli ve doğrudur. Şimdi gelelim sadede. Beymelmilel Futbol Oyun Kuralları`nda ifadesini bulan 12. Kural`da, Kural 5`e (Hakemler) dayalı olarak Hakemin Teknik ve Disiplin ceza verme yetkisi bulunuyor. Müsabaka oynanırken, yani top oyunda iken hakem pozisyonların gelişimine göre direkt ve endirekt serbest vuruş kararları verir. Bu kararları verirken, kuralda da belirtildiği şekliyle "Hakemin takdir ve kanaatine göre, şunu yaparsa direkt, bunu yaparsa endirekt serbsest vuruş verilir" denmektedir. Yani görüş, değerlendirme ve takdir hakkına dayalı olarak hakem kanaatine göre direkt ya da endirekt serbest vuruşa hükmeder. Ancak, elbette bunun da kriterleri vardır. Yalnız, burada takdir esastır. Şimdi de disiplin ceza uygulamalarından bahsedelim. Top oyunda varken de yokken de kurallar, hakeme hiçbir takdir ve yetki hakkı bırakmaksızın "Oyuncu bunları yaparsa Sarı Kart (İhtar), şunları yaparsa Kırmızı Kart’la ihraç edilir" denmektedir. Görüldüğü gibi, burada hakemin hiçbir tasarrufu yoktur. Bu konuların herkes tarafından çok iyi bilinmesinde fayda vardır. Yıllardan buyana televizyonlarda spor, pardon futbol programı izliyorum. Yorumcu geçinen hiçbir kişi böylesine önem taşıyan konuyu bu denli anlatamadı. Bari, şu andan itibaren futbolun tutkunları, gerçek anlamda bu hassas kurallar hakkında bilgi sahibi olsunlar istedim. 


2508
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Onlar artık usta asker!
13.08.2022    585