Su ve Vicdan Nöbeti, Elvan ailesini ağırladı

15.08.2019         

Kirazlı-Balaban mevkiinde devam eden ağaç katliamı ve altın madeni faaliyetlerine yönelik başlayan Su ve Vicdan Nöbeti, bugün 21'inci gününe girdi. Kurban Bayramı'nda da devam eden nöbet, ziyaretçi akınına uğradı. Gezi Direnişi'nin simgelerinden birisi olan Berkin Elvan'ın annesi ve babası da nöbet alanına gelerek, Su ve Vicdan Nöbeti'ne destek oldu.

 Alpler`den sonra dünyanın en fazla oksijen üreten dağı olarak bilinen Kazdağları ekosistemi civarında bulunan Kirazlı-Balaban mevkiinde yapılmak istenen altın madeni faaliyetleri kapsamında ağaç katliamı devam ediyor. Ağaç katliamının yanı sıra altın işleme tekniğinde başta siyanür gibi zehirli maddelerin kullanılacağı belirtiliyor. Ağaç katliamı ve altın madeni faaliyetlerine karşı yıllardır devam eden çevre mücadelesi, Çanakkale Belediyesi ve Kent Konseyi Çevre Meclisi tarafından başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti ile zirveye ulaştı. 26 Temmuz’da başlayan Nöbet, her gün ziyaretçi akınına uğramaya devam ediyor. Kurban Bayramı’nda da ziyaretçilerin yoğun olduğu Nöbet alanını, Gezi Direnişi’nin simgelerinden birisi olan Berkin Elvan’ın annesi ve babası da ziyaret etti. Gülsüm ve Sami Elvan’ı CHP Genel Başkan Yardımcısı, Genel Sekreteri ve Çanakkale Milletvekili Av. Muharrem Erkek ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan karşıladı. Karşılıklı sohbetlerin yapıldığı görüşmede Elvan ailesi, Su ve Vicdan Nöbeti’ne destek oldu. Bayram boyunca ziyaretçilerin destek verdiği Nöbet alanına Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş da katıldı. TİP Genel Başkanı Baş, direnişe destek olduğunu ifade etti. Baş, ayrıca Kirazlı-Balaban mevkiinde yapılan Nöbetin, ülke ve dünya genelinde karşılık bulacağını sözlerine ekledi. Nöbete katılan vatandaşlar, günün belirli zamanlarında altın madeni sahasına sloganlarla giderek, madeni ve ağaç katliamını protesto ediyorlar. 


“Mevcut çadırları koruyarak, yeni çadır almama kararı aldık”
Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay; “Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu tarafından geçtiğimiz hafta, çadır alanının yetersiz olduğu ve sayının artmasıyla güvenlik hassasiyetinin oluşacağı belirtilerek, yeni çadır kurulmayacağı açıklaması yapılmıştı. Ancak, açıklamanın yanlış anlaşıldığı ifade edilerek, Kurban Bayramı’nın ikinci gecesi kurulan forumla birlikte, yeni bir karar alındı. Forumda alınan kararla alana yeni bir çadır alınmayacağı, 118 olan çadır sayısının sabit kalacağı belirtildi. Böylelikle giden çadırın yerine yenisinin geleceği ve çadır sayısının 118’de sınırlandırılacağı anlaşılmış oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkan Yardımcısı İrfan Mutluay; “Son günlerde bir bilgi kirliliği oluştuğunu gözlemliyoruz. Biz, bu alanda fiziki yetersizlik olduğunu görüyoruz ve Kurban Bayramı tatilinde yüzlerce çadırlı konaklama talebi aldık. Burada bu kadar sayıyı karşılayacak bir alan yok. Dolayısıyla mevcut çadırları koruyarak, yeni çadır almama kararı aldık. Bu kararı komite olarak değil, Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi çatısı altındaki STK’larla birlikte aldık. Bu karar, yangın riskinin artması nedeniyle aldığımız bir karardır” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER