Su ve Vicdan Nöbeti Gönüllüleri; "Gözümüze baka baka ağaç kesip, beton döktüler"

11.09.2019         

Atikhisar'da başlatılan Su ve Vicdan Nöbeti 50'in gününe yaklaşırken, altıncı şirket tarafından maden sahası girişine beton döküldü. Su ve Vicdan Nöbeti Gönüllüler tarafından yapılan açıklamada; "Her gün iki defa eylem yaptığımız alanda beton döktüler. Şimdi gelin. Bu katliamı bu ağaç kesimini beraber engelleyelim" denildi.

 Atikhisar’da Kanadalı altıncı Şirket Alamos Gold’un yerli ortağı Doğu Biga Madencilik tarafından yapılmak istenen siyanürlü altın madeni işletmesine karşı başlatılan direniş devam ediyor. Madene karşı sürdürülen Su ve Vidan Nöbeti 50’inci gününe yaklaşırken, Su ve Vicdan Nöbeti Gönüllüleri tarafından yapılan açıklamada maden sahası girişine beton döküldüğü ve ağaç kesimlerinin hızla sürdüğü belirtildi. ODA TV’de yer alan açıklamada; “Gece gündüz çadırlarımızda nöbet tutuyoruz. Dün, nöbetimizin 44. gününde burada, gözümüze soka soka ağaç kestiler. Her gün iki defa eylem yaptığımız alanda beton döktüler” ifadeleri yer aldı. 

“Bu katliamı bu ağaç kesimini beraber engelleyelim”
Duyarlı vatandaşların nöbete destek çağrısı yapıldığı belirtilen açıklamada; “Bizler Kaz Dağları`nda 45 gündür gece gündüz çadırlarımızda nöbet tutuyoruz. Dün, nöbetimizin 44. gününde burada, gözümüze soka soka ağaç kestiler. Aşağıda her gün iki defa eylem yaptığımız alanda beton döktüler. Bize rağmen, bütün kamuoyu desteğine rağmen ağaç kesen, beton döken Alamos Gold`u, Doğu Biga Madencilik`i ve bütün taşeronlarını kınıyoruz, lanetliyoruz. Bu yıkımı, bu katliamı durduralım. Buraya gelin. Gelecekseniz şimdi gelin. Bugün gelin. Ağaçlarınız için gelin, çocuklarınız için gelin, onurunuz için gelin, yaşamınız için gelin. Alın çadırlarınızı gelin. Şimdi gelin. Bu katliamı bu ağaç kesimini beraber engelleyelim” denildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER