Sualtında yaşayanlar ve yaşananlar sergide buluştu

28.05.2018         

Gelibolu Güneyli'de dalış merkezi sahibi ve Dalış Eğitmeni olan Uğur Çınar, 'Sualtı Fotoğrafları ve Fosiller' üzerine bir sergi açtı. Önceki gün açılışı yapılan sergide su altındaki canlıların ve batıkların birbirinden güzel fotoğrafları ve nesli tükenmekte olan canlıların yüz yıllar öncesine dayanan fosilleri yer aldı.

 Gelibolu Güneylide dalış merkezi sahibi ve Dalış Eğitmeni olan Uğur Çınar, ‘Sualtı Fotoğrafları ve Fosiller’ üzerine bir sergi açtı. Önceki gün açılışı yapılan sergide su altındaki canlıların ve batıkların birbirinden güzel fotoğrafları çeken 12 ayrı fotoğrafçının eserleri ve Diğer sergimizde ise Saroz Körfezi Doğal Hayatı Koruma ve Amatör Olta Balıkçıları Yardımlaşma, Dayanışma Derneği (SAODER) Başkanı İsmail Gürlen’e ait nesli tükenmekte olan canlıların yüz yıllar öncesine dayanan fosilleri yer aldı. Gazetemiz Çanakkale OLAY’a sergi hakkında bilgi veren Çınar, serginin açılış amacının sualtında yaşayan canlıların ve batıkların bilinmesi olduğunu söyledi. Çınar, özellikle nesli tükenmekte olan canlıların fark edilmesi gerektiğine vurgun yaptı. Sergi ile ilgili bilgi veren Çınar; “Bizim öncelikli amacımız, burada yaşayan insanları yanın başımızdaki su altı canlılarını ve orada nelerin var olduğunu göstermek, tanıtmak. Arkadaşımız İsmail Beyde de çok değerli parçalar var. Kendisi özellikle Gelibolu yarım adasının tarihine çok hakim birisi. Biz istiyoruz ki, gençler doğada, su altında neler olduğunu görsünler, bilsinler istiyoruz. Bu çalışmaları tanıtarak farkındalık oluşturmak da güzel bir şey” dedi.  

“Nesli tükenmekte olan bu canlıların var olduğunu anlatmak istedik”

Serginin genelinin nesli tükenmekte olan çalıları anlattığını söyleyen Dalış Eğitmenim Çınar; “Dünyada birçok canlı türün popülâsyonu tehlikeli seviyelerde. Nesli tükenmekte olan bazı canlılar var. Biz de bu canlıların var olduğunu ve bu canlılara zarar vermemek için neler yapmamız gerektiğini anlatmak istedik. Birinci sergimiz, deniz altı canlıların fotoğrafları üzerine kurulmuş bir sergi. İkinci sergimiz de deniz altında yaşayan nesli tükenmekte olan canlıların fosil kalıntıları üzerine yapılmış bir sergi. Birinci sergimizde toplam 12 fotoğrafçıdan 24 fotoğraf var. Ben, bu fotoğrafları 12 fotoğrafçıdan tek tek rica ederek istedim ve böyle bir çalışma ortaya koydum. Bütün fotoğraflar da çok ilgi görüyor, insanlar sergiyi beğeniyor. Diğer sergimizde ise Saroz Körfezi Doğal Hayatı Koruma ve Amatör Olta Balıkçıları Yardımlaşma, Dayanışma Derneği (SAODER) Başkanı İsmail Gürlen’in hobi amaçlı yatığı çalışmalar yer alıyor. Gürlen, hobi amaçlı yaptığı çalışmalarda bulduğu fosilleri koleksiyonuna ekliyor. Ben de kendisinden rica ettim ve kendisinde bulunan fosiller bu sergide kullandım” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER