Suç; Katliama tepki göstermek

03.01.2017         

İstanbul Ortaköy'de gerçekleşen katliam sonrası, katliama tepki gösteren afişleri asan üç Halkevi üyesi gözaltına alındı. İfade işlemlerinin ardından serbest kalan Halkevi üyeleri hakkında "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve kurumlarını aşağılama ve küçük düşürme` iddiasıyla işlem yapıldığı öğrenildi. Gözaltı işleminin ardından açıklamada bulunan Halkevciler, "Laiklik" mesajı verdiler.

 Ortaköy katliamının ardından önceki gün (1 Ocak) Çanakkale`de afiş asan 3 Halkevleri üyesi gözaltına alındı. Yılbaşının ilk saatlerinde İstanbul Ortaköy`de gerçekleşen ve 39 kişinin yaşamını yitirdiği katliama ilişkin Çanakkale`de afiş asan Halkevleri üyelerinin gözaltına alındığı Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi Kolektifi`nin Twitter hesabından yapılan duyuruldu. Duyuruda gerici kesime yönelik, “Katliamlarınıza alışmayacağız” mesajı verildi. Halkevleri katliam sonrası `Gericilik öldürür laiklik yaşatır! Ölümün karşısında yaşamı savunuyoruz" yazılı afişler asarken gözaltına alınan Halkevleri üyeleri hakkında "Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti devletini ve kurumlarını aşağılama ve küçük düşürme" iddiasıyla işlem yapıldı. Ayrıca haklarında çevre kirliliği cezası kesildi. Gözaltına alınan 3 Halkevleri üyesi ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. 

 
“Gericilik öldürür, laiklik yaşatır” 
Halkevinden konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ise, “Gericilik öldürür, laiklik yaşatır” denildi. Açıklamada; “Ülkemizi cihatçıların eylem ve örgütlenme sahasına çevirip, son günlerde de yılbaşı kutlamalarını hedef gösterenler sayesinde işlenmiş bir katliamın ardından, doğal olarak bu katliamı işleyen cihatçılara, iktidarın onlara zemin hazırlayan gerici politikalarına karşı laikliği savunacağımızı söyledik. Laiklik mücadelesi yaşamsaldır. İktidarın iddia ettiği gibi halkı kutuplaştırma çağrısı değil, kutuplaşmaya karşı mücadele çağrısıdır, bizim açımızdan vazgeçilmez bir görevdir. Tehditler de boşunadır. Halkevleri bu mücadeleyi var gücüyle sürdürecektir” denildi. 
(Seçkin Sağlam)
 
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER