Şükür, bahçemdeki domatesler kurtuldu!

06.04.2014         tsavas@comu.edu.trSeçim sonuçlarından en çok bahçeme domates dikemeyeceğim diye endişe etmiştim. Neyse ki önümüzdeki 5 yıl için böyle bir tehlike yok. Bahçemden gönlümce domates toplayabileceğim.
Tabi diğer konular da var. Balkonumda çay içmeme de kimse karışmayacak, Çanakkale’de ikamet etmenin diğer bir güzelliği olan balık rakıya da devam...
Aslında teşekkür etmem gerekiyor. Canı gönülden teşekkür ediyorum. Eğer çakallar olmasaydı, bunlar çakallıklarını yapmasaydı millet belki aldanacaktı. Ama Çanakkale gibi bilinç seviyesi yüksek bir kentte yaşayan insanları çakallık ile aldatmak mümkün değil. Yani buradaki insanlar çakalları çok iyi ayırabiliyorlar.
Çakallara teşekkürler!
Küresel adaletsizlik
Küreselleşme yeni bir kavram değil. 1960’lı yıllardan bu yana farklı alanlarda kullanılıyor. Küreselleşme insanın oluşturduğu dünya çapında her alandaki yapıların birbirleriyle entegrasyonunu öngörüyor.
Aslında son yüzyılda bu durum sıkça dillendirilmesine karşın, insanlığın farklı coğrafyalarda oluşturduğu yapıların birbirleriyle ilişkileri daha da geriye gidiyor. Hatta tarih boyunca bunları belgelemek mümkündür. Tarihte, özellikle emperyal ülkelerin sömürge faaliyetlerini bu kapsamda görmek lazım.
Ancak 1980’li yılların sonlarında küreselleşme, deyim yerindeyse bir moda akımı haline geldi. Hatta o dönemlerde küreselleşmenin eleştirilmesi dahi neredeyse tabu sayılıyordu. Küreselleşmeye karşı eleştiri yapanlara başka bir gezegenden gelmiş muamelesi yapılıyordu.
Bu gün küreseliz. Güzelce küreselleştik. Ekonomi küresel… Paranız olduğu müddetçe siz de küreselsiniz. Yani Dünya’nın istediğiniz bir yerinde gidip örneğin doktorlara muayene olabilirsiniz. Ama paranız varsa; ya yoksa! Oturun oturduğunuz yerde, ölebilirsiniz de, önemli değil.
Küreselleşmeyi geçmişten günümüze destekleyenler insanlığa refah, adalet, zenginlik, barış vaat ettiler. Gerçekten de bu vaatler gerçekleşti mi?
Kocaman bir hayır!
Bu Dünya açlığa çare bulamadı. Dünya’da her yıl 9 milyona yakın insan açlıktan veya beslenme yetersizliğinden ölüyor.
Bu Dünya savaşlara çare bulamadı. Dünya’da çeşitli savaşlar sonucu ölenlerin sayısı yılda 750 bin civarında…
Dünya nüfusunun yarısının günlük harcaması 2 dolar.
Bütün bu olumsuzluklar sonuçta adaletsizliğe çıkıyor. Adaleti sağlamanın yolu algımızdan geçiyor. Dünya’da aydınlanma bilincini algılayamayanların çoğunluğu oluşturması küresel tüm sorunların temel nedenidir.
Aydınlık bir Dünya için mücadeleye edeceğiz.
Yoktur başka çaremiz…

1407

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun