Suriye kayıplarına tepki; “Suriye’den çekilin”

25.12.2016         

Suriye’ye yönelik Cerablus ile başlayan ve El Bab ile devam eden harekatta Türkiye’nin kayıpları giderek artarken, iki askerin yakılarak katledilme görüntüleri önceki akşam sosyal medyada ve haber portallarında bomba etkisi yarattı. 16 askerin daha hayatını kaybetmesinin ardından iddiaya konu olan iki esir askere uygulanan insanlık dışı uygulama tepkilerin de art-masına neden oldu. Türkiye’nin Suriye’den çekilmesi gerektiği bir kez daha ifade edildi...

 Türkiye’nin Suriye Harekatı 120’nci günü geri bırakırken, hayatını kaybeden asker sayısı 40’a yaklaştı. Önceki gün 16 askerin daha yaşamını yitirdiği operasyona yönelik tepkiler de giderek artıyor. Son olarak IŞİD kaynaklı sosyal medya hesaplarından önceki akşam saatlerinde yayınlanan video ülke gündemine bomba gibi düştü! Videodakilerin Türk askeri olduğu ve Türkiye’nin tehdit edildiği görülürken, iki askerin yakılarak katledilme görüntülerine de yer verildi. Yetkililer tarafından henüz doğrulanmayan görüntüler dün herkesçe konuşuldu, tartışıldı. Kayıp sayısı giderek artın Türkiye’nin Suriye operasyonu sorgulanmaya ve sonlanması gerektiği vurgulanmaya başlandı. 

 
“İlk seçimde bu hükümetten kurtulacağız” 
CHP Çanakkale Milletvekili Avukat Muharrem Erkek, dün yayınladığı mesajında; “Yurtlarda, okullarda küçük çocuklarımızı koruyamayan; anne-babaların büyütüp askere gönderdiği evladı koruyamayan; vatandaşın can ve mal güvenliğini koruyamayan; caddelerde parklarda özgürce dolaşan kadınları koruyamayan; Anayasa`da yazılı temel hak ve özgürlükleri koruyamayan; ülkenin sınırlarını koruyamayan bir hükümet; devletin yargısını, ordusunu, istihbaratını, emniyetini koruyamayan bir hükümet; üstelik son onbeş yıldır tek başına hükümet; basiretsiz ve yönetemeyen bir hükümet; tek adama teslim olmuş bir hükümet; hiçbir olayda siyasi ve hukuki sorumluluk hissetmeyen etikten yoksun bir hükümet.. İlk seçimde güzel ülkemizi bu hükümetten kurtaracağız; bu memleketin namuslu ve cesur insanlarıyla birlikte başaracağız” dedi. 
 
“Türkiye, Suriye’den çekilmeli” 
Emek Partisi’nden 16 askerin yaşamını yitirmesinin ardından yayınlanan açıklamada ise, “Daha fazla kayıp vermemek için Suriye’den geri çekilin! Fırat Kalkanı Harekâtı’nda 16 asker hayatını kaybetti 33 asker ise yaralı. Kayıpların sayısı artabilir. Bu savaş bizim değil. Daha önce Esad’a ‘kardeşim’ diyen ve Suriye’ye satacağı malların hesabını yapan AKP Hükümeti 2011’den itibaren Esad’ı devirmek, Rojava kantonlarını ortadan kaldırmak, Türkiye’nin bölgede güç ve nüfuz elde ederek Ortadoğu’nun liderliğine soyunması için Suriye’de süren savaşı kışkırttı ve nihayet komşu ülkenin topraklarına girdi. Bu savaş beş yıldır sürüyor. Bu süre zarfında cihatçı, şeriatçı örgütlerin ve mühimmatın Türkiye’den Suriye’ye geçmesine göz yuman AKP, gelinen noktada Ortadoğu’daki ateşin içine çekilmiş bulunuyor. Bu yüzden dış politikası neredeyse her hafta eksen değiştiriyor. Bir gün Atlantik’çi ertesi gün Avrasyacı olan, ittifaklarını günübirlik çıkarlara göre belirleyen Hükümetin bu politikası ülkeyi giderek bir kaos ortamına sokmaktadır. AKP Hükümeti’nin Suriye macerası ülkeye maddi ve manevi çok zarar vermiştir: asker ölüm ve yaralanmaları, cihatçıların işlediği cinayetler, canlı bomba katliamları artık katlanılamaz hale gelmiştir. Türkiye en kısa zamanda bu maceracı ve komşularına düşmanlık içeren politikalardan vazgeçmelidir! Askerlerini Suriye’den çekmeli, cihatçı güçlerle ilişkisini kesmelidir. Aksi takdirde içine girilen savaş Türkiye’yi de Suriye’ye çevirecektir. Suriye topraklarında askeri harekât sonlandırılmalı, bu savaş bitmelidir” ifadelerine yer verildi. 
 
“Tezkereye onay veren vekiller sorumludur” 
Halkevleri’nden yayınlana açıklamada ise, yakılarak katledildiği iddia edilen askerlere değinildi. “IŞİD 2 askeri yakarak katletti, sorumlusu AKP’dir!” denildi. açıklamada; “IŞİD çeteleri esir aldığı Sefter Taş ve Fethi Şahin’i yakarak katletti. AKP iktidarının ‘muhalifler’ diyerek cihatçı çeteleri desteklemesinin ve yürüttüğü savaş politikasının sonucu şimdi de ne yazık ki vahşi bir katliam oldu. Son döneme kadar iktidar ve yandaşları bu insanlık dışı örgüte toz kondurmuyordu. IŞİD’i destekleyenleri ‘IŞİD öldürüyor ama işkence yapmıyor’ diyen milletvekili, IŞİD, bölgedeki hoşnutsuzluklardan doğan bir reaksiyon’, ‘öfkeli gençler’ diyen başbakan, ‘Türkiye’yi bilmem ama Kobani’de ben IŞİD’çiyim’ diyen gazeteci kılığında gördük. Devletin resmi haber ajansı IŞİD’i güzelleyen haberler yaptı. Geçtiğimiz yıllarda daha onlarca açığa çıkmış ya da şu an hala gizli tutulan birçok savaş suçunun olduğu artık dünyanın malumu. Meclisten hızla geçirilen savaş tezkeresine onay veren milletvekilleri yaşanan katliamlarda sorumluluk sahibidir. İki askerin yakılarak katledilmesi ise şu anda gizlenmeye çalışılıyor. Hiçbir resmi makam açıklama yapmıyor. Yandaş basında iddialarla ilgili tek bir haber yok. Ana akım medyanın konuya dair yaptığı hiçbir haber yok. Basının çok büyük bir kısmı hep birlikte bir utanca imza atıyor. Katledilen askerlerin ailelerine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz. Bizler ölümün karşısında yaşamı, savaşın karşısında barışı savunmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.
 (Düzenleyen: Atilla Akın)

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun