TKP İl Örgütü; "Eğitim cemaat ve vakıflara teslim ediliyor"

11.01.2018         

Türkiye Komünist Partisi (TKP) Çanakkale İl Örgütü tarafından Milli Eğitim Müdürlükleri ile dini vakıflar arasında yapılan protokoller gereği yapılan uygulamalarla ilgili açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada; "Dinci vakıf ve derneklerin Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokoller ile eğitim tarikat ve cemaatlere teslim edilmiştir" denildi.

 TKP, İl Örgütü eğitim sisteminde son dönemde yapılan değişikliklerle ilgili açıklama yapıldı. Eğitimin son uygulamalarla gericileştirildiği belirtilen açıklamada; “AKP iktidarı boyunca eğitim sistemi sistematik bir biçimde gericileştirilmiştir. 4+4+4 sistemiyle birlikte imam hatip okulları ortaokul seviyesine inmiş, dinsel içerikli derslerin sayısı ve ağırlığı artırılmıştır. Eğitim kurumlarında bilimden ve aydınlıktan yana eğitimciler üzerinde baskı kurulmuş, ülkenin tüm ilerici birikimi adım adım kamusal eğitimin dışına itilmiştir. Birçok devlet okulu kapatılarak imam hatip okuluna dönüştürülmüş, halkın bilimsel ve çağdaş eğitim arayışına cevap olarak sanki bir kurtuluş kapısı gibi pazarlanan özel okullar adres gösterilmiştir. Geriye kalan son kazanımlar ise yeni müfredat ile yok edilmektedir. Dinci vakıf ve derneklerin Milli Eğitim Bakanlığı ile yaptığı protokoller ile eğitim tarikat ve cemaatlere teslim edilmiştir. AKP’nin müfredatı ile birlikte, çocuklara değerler eğitimi altında hurafeler öğretilecek, felsefeden müziğe, coğrafyadan tarihe kadar bütün derslerde dini temalarla ile ilgili etkinlikler yapılacaktır” denildi.

 
“Son örneğini Çanakkale’de görüyoruz”
Değerler eğitimi adı altında sürdürülen gerici faaliyetlerin son örneğinin ise Çanakkale’de yaşandığı ifade edilen açıklamada; “Programı ve içeriği il müftülüğü tarafından hazırlanan ve valilik tarafından jet hızıyla onaylanan `Ortaokul Buluşmaları` kapsamında düzenlenen seminerlerde müftülüğün görevlendirdiği vaizler 8-19 Ocak tarihleri arasında tüm ortaokullarda değerler eğitimi verecek. Pazartesi gününden itibaren başlayan seminerler ile çocuklarımıza milli ve manevi değerler adı altında türban takmanın önemi, ümmet bilinci gibi konular aktarılarak resmi ve açık bir şekilde gerici propaganda yapılıyor.  Çocuk evliliklerini meşrulaştıran, kadını aşağılayan diyanet ile çocuklarımıza karanlıktan başka birşey sunamaz.   Çocuklarınızın sınıflarından koparılıp pedagojiden, bilimden, psikolojiden nasibini almamış insanları dinlemelerine müsaade etmeyin. Aydınlanmadan ve bilimden yana eğitim emekçileri; masanıza imamların ve vaizlerin oturmasına izin vermeyin. Türkiye Komünist Partisi olarak çocuklarını karanlığa teslim etmek istemeyen tüm velileri örgütlü bir şekilde gericiliğe karşı mücadele etmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER