TÜKODER Şube Başkanı Berkit; "Son yapılan zammı yargıya taşıdık"

03.10.2019         

Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit, 1 Ekim itibariyle geçerli olan elektrik zammı ile ilgili değerlendirmede bulundu.

 Elektriğe gelen son zamlarla birlikte bir yılda elektriğe 5’inci kez zam yapılmış oldu. 1 Ekim’de geçerli olan yüzde 14,9’luk zam ile birlikte son bir yılda yaklaşık yüzde 60 zam yapıldığı belirtildi. Tüketiciyi Koruma Derneği (TÜKODER) Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit ise, zamların vatandaşın alım gücünü düşürmekten başka bir işe yaramadığını belirterek, ilerleyen günlerde yaşanan kış ayını yurttaşların zorluklarla geçireceğini söyledi. TÜKODER Şube Başkanı Berkit, hükümete çağrıda bulunarak; “Bu kışı tüketicilerin rahat geçirmesi için hükümetten sosyal projeler adı altında kaçak kayıp bedelini, dağıtım bedelini, sayaç okuma ve TRT bedelini kaldırmasını bekliyoruz” dedi. TÜKODER Şube Başkanı Berkit, ayrıca, siyasi parti temsilcilerine de seslendi. İktidar partisi temsilcilerine; “Siyasi parti il ve ilçe başkanları son yapılan zamlarla ilgili ne düşünüyorlar?” sorusunu soran Berkit; “iktidar partisi tarafından bu zamların nedenlerinin neler olabileceği hakkında bir açıklama bekliyoruz” ifadelerini kullandı. Muhalefet partisi temsilcilerini de eleştiren TÜKODER Şube Başkanı Berkit; “Muhalefet milletvekilleri ve parti temsilcilerinin ‘Sorun var’ demeleri ile sorun çözülmüyor, aynı zamanda çözüm önerileri de getirmeleri gerekiyor” dedi. 

 
“Son yapılan zamlarla insanların kış dönemini geçirmesi de çok zor”
TÜKODER Çanakkale Şube Başkanı Ali Rıza Berkit; “2018 Ağustos ayından sonra son bir yılda elektriğe belli zaman dilimi içerisinde 5 kez zam yapıldı. Artık paranın, alışverişin, tüketimin bittiği yere geldik. Ülkede neler oluyor da elektriğe zam yapıyorlar anlamak mümkün değil. Bir de elektrikte rekabet de yok. Ancak bu zamlarla bu ülkede bir şey üretilmesi ve yaşam sürdürülmesi oldukça zorlaştı. Son yapılan zamlarla insanların kış dönemini geçirmesi de çok zor. Biz Çanakkale TÜKODER olarak, bu kışı tüketicilerin rahat geçirmesi için hükümetten sosyal projeler adı altında kaçak kayıp bedelini, dağıtım bedelini, sayaç okuma ve TRT bedelini bu kış için kaldırılmasını bekliyoruz. Son zammın da TÜKODER Genel Merkezi ve Çevre Ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği (ÇETKODER)  ile birlikte hukukçular aracılığıyla zammın geri alınmasıyla ilgili hukuk mücadelesi başlatıldı. Onun dışında da önümüzdeki aylarda bununla ilgili kamuoyu oluşturmak için çaba göstereceğimizi söylüyoruz. Çanakkale’deki siyasi partilere çağrıda bulunuyoruz. Siyasi parti il ve ilçe başkanları son yapılan zamlarla ilgili ne düşünüyorlar? Hem iktidar partisi hem de muhalefet partisi kanadından konuyla ilgili hiç ses çıkmıyor. Fakat özellikle iktidar partisi tarafından bu zamların nedenlerinin neler olabileceği hakkında bir açıklama bekliyoruz. Muhalefet milletvekilleri ve parti temsilcilerinin ‘Sorun var’ demeleri ile sorun çözülmüyor, aynı zamanda çözüm önerileri de getirmeleri gerekiyor. Siyaset sanatı, insanların yaşamların kolaylaştırmak için vardır. Bu sorunların özellikle siyasetçiler tarafından gündeme getirilmesi ve çözülmesini bekliyoruz” dedi.(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER