TURİST OLARAK GİDİLMEYEN ÜLKEDE VATANDAŞ OLMAK

29.12.2014                        Şu Ortadoğu ve Doğu Ülkelerinin ve pek çoğu İslam dinimize bağlı olanların haline bakıp üzülmemek, kahretmek elde değil. Güzelim dinimizin hâşâ suçu değil, din kisvesine bürünen, dinimizi siyasi çıkarlara alet edenlerin suçu. Din bezirgânlığı yaparken insanları dinden-imandan eden asırlarca yobaz yöneticiler de.
                Irak komşumuza turist olarak silahlandırılmış peşmerge askeri gider, aynı din kardeşlerini öldürsün diye.
                Dünün Esat kardeşi, olunca Eset oldu. Düşman kardeş, ne arabın yüzü, ne Şam’ın şekeri taş-taş üzerinde kalmaksızın harabeye çevrildi. Eset belasından kurtulalım derken, Işıd diye daha büyük bela türedi. Temizleyebilirsen temizli, gezmeye eğlenmemeye-dinlenmeye kim gider Suriye’ye.
                İran’a özenen şeriatçılar, İran’dan uzak durmaya çalışıyorlar. Büyük patrondan korkuyorlar. İran turistler için reklam veriyor. Kendi vatandaşları Türkiye’ye gelip açılıp, saçılıyorlar özgürlüklerini yaşıyorlar. Suudi Arabistan’da kadınlar araba dahi kullanamıyorlar. Dört çocuk bereket üstü hareket, kadın kuluçka makinesi çünkü.
                Pakistan, Afganistan, Endonezya gibi zavallı ülkeleri sayılmaya, görmeye gerek yok. Tüm bu ülkelerde her gün toplu öldürmeler, çatışmalar eksik olmuyor. Neden, neden.
                Balkan Ülke’leri Yunanistan, Bulgaristan, Romanya, Makedonya bizden çok daha gelir düzeyi düşür ama ne çatışma var ne kavga, karınca kararınca yuvarlanıp gidiyorlar.
                Batı Avrupa ülkeleri hem ekonomik, hem sosyal gelişmişlikte başarılar, her yıl milyonlarca insan turisti misafir edip, mutlu günler yaşatıyorlar. Sebebi yasa devletinden hukuk devletine geçmeleri. Hitler Almanya’sından, Mussolini İtalyası’nın, Stalin Rusya’sı da yasa devletiydi, yasalar faşist diktatörlerin tek adam yönetimine göre tanzim edilmişti ne zaman hukuk devletine geçtiler turist akınına uğradılar.
                İspanya dünyada en çok turist ağırlayan ülke. Prenses Christina yolsuzluktan hâkim karşısına çıkıyor, kral G. Felibe’nin kardeşi olmak kimsenin umurunda dahi değil, ünvana bakılmıyor.
                Tanrı bizleri turist olarak gelinmeyecek ülkenin vatandaşı olma durumuna düşürmesin. Âmin.
                Hoşçakalınız…

973

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun