Tam zamanı

07.11.2016         tkoc@comu.edu.tr

İnadına emek, barış ve demokrasi demenin tam zamanı.

 

 

Güzellikleri gördükçe çıldırıyorlar. Ne yapacaklarını bilemiyorlar ve çirkinleşmede sınır tanımıyorlar. Hele hele düşünen, üreten ve sorgulayan birisini gördüklerinde artık kontrolden çıkıyorlar.

Kendi açılarından da haklı sayılırlar. Çünkü düşünmek ve sorgulamak demek onların emperyalizme aracılık etmek için yaptıkları aracılık ve paylarına düşen kemikleri azaltır ve hatta engeller.

İşte bu nedenle Fransız devrimi aydınlanma felsefesinden etkilenen cumhuriyet ve bu konuyu hayal etmenin dahi mümkün olmadığı ortamda mücadelesini verem Mustafa Kemal Atatürk benim için önemlidir. Bu nedenledir ki her 10 Kasım geldiğinde başta Atatürk olmak üzere bu konuda emek vermiş olanlara saygımı ifade etmeyi bir borç bilirim.

Cumhuriyetin kuruluş süreci ve sonrasında sorgulayıcı akıl ve bilimsel bilginin yol göstericiliği düşüncesi ne kadar gerçekleştirilebilmiştir tartışılır. Ama bu gün artık tarihi gerçekler olmuş olayları tartışmak yerine işin özünü kavramak gerekir.

Bana göre bu özü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi binasının alnında yer alan yazı olan “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir/Hayatta En Doğru Yol Gösterici Bilimdir” ile ifadesini bulan yaklaşımdır.

Ha hemen bilimden bir keramet beklendiğini falan düşünmeyelim. Bilindiği gibi bilimsel yöntemin temeli diyalektik düşünme tarzıdır.

Bu yöntem:

Mutlak doğru yoktur,

Her şey sorgulanabilir,

Her şey değişim içindedir,

Doğru demek doğaya uygun olan demektir,

Doğrulara/gerçeklere ancak sonsuz ve sınırsız sorgulama ile ulaşılabilir,

Hiçbir şey durağan/kalıp değildir,

   olarak ana hatları ile özetlenebilir.

İşte bu nedenle öncelikli olarak bilim ve eğitime saldırıyorlar. Çünkü bu yöntem gerçekleri ortaya çıkarır. Gerçekler de, sömürü düzenlerinin bozulacak olması nedeniyle, emperyalizm ve aracılarının/uşaklarının işine gelmez.

Bütün bunları bu yazıyı okuyanlar sanırım benden çok daha iyi biliyor. O halde neden hep emperyalizm ve onun aracıları başarılı oluyor?

Çünkü yine herkesin bildiği gibi emperyalizm “Böl ve yönet” yöntemini çok iyi uyguluyor.

Böl ve yönet için neler kullanılmıyor ki?

Din,

Mezhep,

Doğum yeri/memleketi,,

Etnik aidiyet

Tuttuğu futbol takımı,

Desteklediği siyasi parti,

Müzik,

Anadili,

…,

…,

daha neler neler.

 

Oysa asıl olan insanların birey olmaktan kaynaklanan haklarını eksiksiz kullanabilmesidir. Farklılıklar doğada olduğu gibi bir zenginlik olarak birbirimizden öğrenerek gelişmek için fırsattır.

Konu bu kadar net ve açık iken nedir bu kafa karışıklığı?

Emperyalizm ve aracıları için hakkını arayan değil mümkün olduğunca bilinçsiz ve kolay yönlendirilebilen insana ihtiyaç var. Emperyalizm ve aracıları daha fazla kan istiyor.

İşte tamda bu nedenle birleşmek zorundayız.

Faşizme karşı direnmenin ve birleşmenin tam zamanıdır…


489

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun