Tarlalar, külden görünmüyor!

04.12.2018         

ODAŞ Enerji Üretim Sanayi Ticaret AŞ.'nin Çan'da kurulu bulunan Çan-2 Termik Santrali'nden çıkan küller, çevreye yayıldı. Termik Santralden alınan küller, kül sahasına boşalttırılırken, etrafa yaydığı kül, çevreyi beyaza boyadı. Vatandaşların tepkisini çeken görüntülerle ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY?a açıklama yapan Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız; "Orada, meyve tarlaları, bahçeleri var ve orası buğday deposu. Bu alanları kirletmeye kimsenin hakkı yok" dedi.

 ODAŞ Enerji Üretim Sanayi Ticaret AŞ.’nin Çan’da bulunan Çan-2 Termik Santrali’nde işlenen küller, kül sahasına boşalttırılırken, etrafı kirletmeye devam ediyor. Yaşdere ve Taşçıkan mevkiinde bulunan ekin tarlaları, Termik Santralden alınan küllerden dolayı görünmüyor. Vatandaşların tarlaları çektiği görüntüler, oldukça tepki topladı. Çan Çevre Derneği Başkanı Hamza Yıldız, vatandaşların tepkisini çeken görüntülerle ilgili gazetemiz Çanakkale OLAY’a açıklama yaptı. Külleri kamyonlara yükleyerek, kül sahasına attıklarını söyleyen Yıldız, ıslatılmadan atılan küllerin çevreye yayıldığını ve istenmeyen görüntülerin ortaya çıktığını belirtti. Konuyla ilgi olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne şikayette bulunduklarını belirten Yıldız; “Yaklaşık 1 ay önce şikayetimizi bildirdik, o günden beri de geri dönüş yapmadılar. Yani bu, tam bir çevre felaketi, ve çevre bundan çok rahatsız” dedi. Konunun takipçisi olmaya devam edeceklerini ve devam eden günlerde eylem planı geliştirmeye çalışacaklarını belirten Yıldız; “Ne yazık ki Çan’ın, Kaymakam’ı, Belediyesi, ne de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü en ufak bir tedbir almak için çalışma başlatmıyor. Fakat biz, bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ben, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne tekrar gideceğim, bu işi peşini bırakmak yok. Çünkü burada 14-15 tane köy var. Burada yetkililerin ilgisizliği de insanın içini sızlatıyor. Kesin bir dönüş olmadığı sürece bir eylem planı geliştirmeye çalışacağız” dedi. 

 
“Çevre, insan, hayvan, bağ, bahçe umurlarında değil”
Yaşdere ve Taşçıkan mevkiinde bulunan ekin tarlalarında çekilen görüntüleri değerlendiren Çan Çevrem Derneği Başkanı Hamza Yıldız; “ODAŞ, ÇED raporundaki gibi kül bandı yapması gerekiyordu. Külleri tamamıyla kamyonlara yükleyerek, kül sahasına atıyorlar. Atarken de normal olarak her yer toz oluyor. Bir de bu külü ıslatmadan döktükleri için toz oluyor. Eğer, külü ıslatıp dökseler, bu kadar toz olmayacak. Fakat şirket yetkilileri, ‘Benim işim olsun da ne olursa olsun’ diye düşündükleri için çevre, insan, hayvan, bağ, bahçe umurlarında değil. Biz, bununla ilgili şikayeti, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne bildirdik. Fakat hiçbir sonuç alamadık, bilgi de alamadık. Yaklaşık 1 ay önce şikayetimizi bildirdik, o günden beri de geri dönüş yapmadılar. Yani bu, tam bir çevre felaketi, ve çevre bundan çok rahatsız. O taraf, bizim en verimli ovalarımızdan bir tanesi. Orada, meyve tarlaları, bahçeleri var ve orası buğday deposu. Bu alanları kirletmeye kimsenin hakkı yok. Ne yazık ki Çan’ın, Kaymakam’ı, Belediyesi, ne de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü en ufak bir tedbir almak için çalışma başlatmıyor. Fakat biz, bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ben, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne tekrar gideceğim, bu işi peşin, bırakmak yok. Çünkü burada 14-15 tane köy var. Burada yetkililerin ilgisizliği de insanın içini sızlatıyor. Kesin bir dönüş olmadığı sürece bir eylem planı geliştirmeye çalışacağız. Bu gidişle, ODAŞ Termik Santral’ine yürüyüş yapacağız” dedi.
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER