Taş ocağına geçit yok

09.08.2017         

Lapseki'nin Şahinli köylüleri, yörelerinde yapılmak istenen Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artırımı projesi ÇED toplantısında projeye tepki gösterdi. Verilen tepki üzerine Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü Yetkilileri, toplantıyı yapamadan jandarma korumasında köyü terk etmek zorunda kaldı. Yaşanan arbedenin ardından ÇED toplantısı yapılamadığına dair tutanak tutuldu.

 Lapseki’ye bağlı Şahinli Köyü’nde, Kurtyapı Hafriyat İnş. ve Gıda San. Tic. Ltd. Şti. tarafından yapılması planlanan 20065089 Nolu Bazalt Ocağı ve Kırma-Eleme Tesisi Kapasite Artırımı projesi için ÇED sürecinin ilk ayağı olan Halkın Katılım Toplantısı dün köy kahvehanesinde gerçekleştirilmek istendi. Uzun süredir evlerinin çatlaması, sularının çamurlu akması gibi madenin olumsuzluklarını birebir yaşayan köylüler toplantı için gelen yetkililere sert tepki gösterdi. Köylülerin istemediği ve köylerinden gitmeleri yönünde ikaz ettiği yetkililer ile köylüler arasında kısa süreli bir arbede yaşandı. Olayın ardından yetkililer, köylülerin tepkisi üzerine toplantıyı yapamadan jandarma korumasında gitmek zorunda kaldılar. Köylüler ve Çevre Platformu’nun öncülük ettiği STK’lar tarafından toplantının yapılamadığına dair tutanak tutarak imzalandı. 

 
Evler çatlıyor, sulardan çamur akıyor
Bir süredir faaliyette bulunan maden tesisi köylülere büyük sıkıntılar yaşatıyordu. Patlamalar sebebi ile evlerinin kullanılamaz hale geldiğini, sularından çamurlu su aktığını belirten Şahinli köylüleri, gerçekleştirmek istenen toplantıya da sert tepki gösterdi.  Şu anda yıllık 250 bin ton olan kapasitenin büyük sıkıntılara yol açacağını belirten köylüler, kapasitenin 2 milyon 246 bin 400 tona çıkartılması ile köyün yaşanılmaz hale geleceğinin söylediler. Kapasite artırımı için gerçekleştirilmek isten ÇED toplantısında yetkililerin tutanağa “köylü taş ocağı için toplantı yapılmasını istemiyor” ifadelerini geçmemesi ise köylüyü isyan ettirdi. Toplantı köylülerin sert tepkisi üzerine gerçekleştirilemedi. 
 
“Toplantının yapılamadığına dair tutanağımızı imzaladık”
ÇED’e karşı birçok STK destek olmak amacı ile Şahinli Köyü’ne gitti. Çanakkale Çevre Platformu sözcüsü Aytekin Er, Şahinli ÇED toplantısı köylünün büyük bir protestosu sebebi ile yapılamadığını belirterek; “Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden gelen arkadaşlar toplantının sonunu getiremeden ortalığın karışmasından dolayı gitmişlerdir. Ellerinde ki tutanak ile ilgili herhangi bir bilgimiz de yok. Biz Çevre Platformu olarak ve STK’lar ile oradaydık. Köylünün madeni istemediği ve madenin hayatlarını ne kadar çekilmez bir hale soktuğu köylünün tepkisinden belli oldu. Köylü tarafından verilen sert tepki sonucu yetkililer, jandarma eşliğinde oradan uzaklaşmak zorunda kaldı.  Daha sonra Muhtar Azaları, Kooperatif Başkanları ve STK’lar olarak ayrı bir tutanak tutarak imzamızı attık. Köylü bir bütün halinde, köylerinde 250 bin tonluk taş ocağının iki buçuk milyon tona çıkmasını istemiyorlar. Göz önündeki olumsuzlukların daha da büyümesini istemiyorlar. Köylü ile daha sonra toplantı yapılarak bilgilendirme yapılmıştır. Bugünkü durum bundan sonraki mücadelenin daha güçlü olacağını gösteriyor. 
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Promosyon sorunu çözülüyor
23.11.2022    762