Taşeron

26.05.2014         tsavas@comu.edu.tr"Taşeron işçilik" nasıl gerçekleşiyor? Kısaca, bir firma ilgili işi ihaleyle alır, ondan sonra işçilerin bir daha firmayla neredeyse hiç işi olmaz. İşçilerin paraları doğrudan asıl işveren tarafından hesaplarına yatırılır. İşçiler emirleri asıl işverenin "amirlerinden" alır. İşçilere asıl işveren işyeri kimliği de verir. İşçiler neredeyse "taşeron patron" (alt işveren) ya da taşeron firma yetkilisi bilmezler. Her yıl ihale yenilenir; bazen firma değişir ama işçiler değişmez. Aslında işçilerle ilgili her şeyi asıl işveren yapar; taşeron bir nevi "komisyon" alır.
Ne için?
Ben de merak ediyorum.
Taşeron işçilik güvencesiz çalışmaktır. Adam sizi istediği zaman kapının önüne koyar. İşçilik bedeli ile iş arasında bir ilişki yoktur. Artık gönülden ne koparsa… Çağa uygun kölelik sizin anlayacağınız. Hala sürüyor, evet bu toplumda ne yazık ki efendiler ve köleler hala varlığını sürdürüyor.
Sendikalar -ama sarıları değil ha- yıllardır güvencesiz işçiliğin ne anlama geldiğini, taşeronluğun insan onuruna aykırı olduğunu, aydınlanmanın ulaştığı nokta itibarıyla çağımızda bu tip işveren ve işçi ilişkilerinin insan haklarına aykırı olduğunu, insanlık adına bir utanç olduğunu söylüyorlar.
“Ya adamı başka türlü çalıştıramıyorsun”.
Şimdi kardeşim sen son model arabalarla gezeceksin, sen Dünyanın istediğin yerinde tatilini yapacaksın, sen istediğin yerde yiyeceksin, istediğini giyeceksin, maliyetinle Dünya’ya istediğin kadar büyük bir yük olacaksın, sonra da 3 kuruşa senin için çalıştırmaya çalıştığın işçilerin için diyeceksin ki bu adamlar ne kadar tembel; var mı böyle bir dünya…
Ne yazık ki var, ne yazık ki bu böyle…
Ve sendikalar işte buna isyan ettiler ve etmeye devam ediyorlar. Ama neoliberalizme tapan zihniyetlerin bunu görebilmeleri, utanmaları ve önlem almayı düşünmeleri için 300 kişinin birden ölmesi gerekiyordu. Hâlbuki işçiler neredeyse her gün ölüyor; ama “kazalardan” ama yetersiz refah koşullarından…
Ya da biber gazı kapsüllerinden, polis kurşunlarından…
Sorarım size, temel demokratik bir hak olan eylem yapma hakkına müdahale konusunda demokratik bir düzenleme yapmanız için en az kaç kişinin ölmesi gerekiyor?
Çevre mücadelesi
Son aylarda çevre mücadelesi yargıda önemli kazanımlar elde etti. Bu konuda canla, başla ve her şeyden önemlisi gönülden çalışanları kutluyorum. İnsan yaşamı kutsaldır, dolayısıyla bu yaşama sahip çıkan, yaşam konusunda mücadele eden her insan Dünya için çok önemli bir değerdir.
Merak etmeyin biz siz Homo sapiens’lerin yaşaması için de mücadele ediyoruz, etmeye de devam edeceğiz.

1244

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun