Tırmanılması en zor ve tehlikeli dağlar

22.03.2015         ercan@manyapi.comEğer tırmanış meraklısı değilseniz muhtemelen tırmanması en zor dağ için Everest diyeceksiniz. Değil. En yüksek dağ olması onu en zor yapmıyor. Bakalım listedeki en tehlikeli dağlar nerelermiş.
 
 
 
Annapurna
İlk çıkış yılı 1950 olan bu dağda şimdiye kadar 53 kişi hayatını kaybetti. Aslında Annapurna isim olarak Himalaya Dağları’nın birçoğuna verilse de, dağcılıkla ilgili olanlar bunun tek bir dağı akla getirdiğini biliyor. Annapurna’nın zirve noktası, 8.091 metrede.
 
Nanga Parbat
Nanga Parbat, yani Çıplak Dağ. Dünyanın en yüksek 9. dağı. Bugüne kadar sayısız ölüme sahne oldu.
 
K2
Godwin Austen olarak da bilinen zirve, dünyanın en yüksek ikinci zirvesi. Aynı zamanda dünyanın en tehlikeli dağlarından biri. Yükseklik olarak Everest ile aynı olsa da, uzmanlara göre tırmanması çok daha zor ve tehlikeli. Özellikle hava koşulları, tahmin edilemez derece değişkenlik gösteriyor, bu da dağcılar için çok büyük bir risk.
 
Kangchenjunga
Son yıllarda gelişen teknoloji ve güvenlik unsurlarının dağcılık sporunda daha da önce çıkması ile tehlikeleri azalmış olsa da, Kangchenjunga hala en tehlikeli dağlardan biri. En büyük tehlikeler, çığ, buz ve tahmin edilemeyen hava koşulları.
 
 
Baintha Brakk
Ogre olarak da bilinen Baintha Brakk Dağı` nın zirvesine ilk defa 1977 yılında çıkıldı. İnanılmaz sarp kayalıklar, buz ile birleşince gerçekten de dünyanın en tehlikeli zirvelerinden biri haline geliyor.
 
Eiger
İsviçre Alplerinde yer alan The Eiger Dağı`nın kuzey yüzüne "Katil Duvar" ismi takılmış durumda. Fiziksel ve teknik olarak maksimum düzeyde dağcıların tırmandığı bir dağ olarak adlandırılıyor. Kaya ve buz düşmesi en büyük tehlikelerden.
 
Vinson Massif
Öncelikle Vinson Massif` in ne kadar tehlikeli olduğu içinde bulunduğu kıtadan da anlaşılabilir. Antartika!
İlk zirve tırmanışının 1966 yılında yapılabildiği bu dağ, yaz kış farketmeyen inanılmaz derecede soğuğu ve buz etkisi ile en tehlikeli tırmanışlardan biri olarak adlandırılıyor.
 
 
Matterhorn
İsviçre Alplerinin ikonik simgesi haline gelmiş The Matterhorn, muhtemel çığ ve kaya düşmeleri ile meşhur. Son yıllarda tırmanış sayılarının çok fazla artmış olması aslında tehlikeye daha da tehlike katıyor.
 
Fitz Roy
Şili ile Arjantin sınırında bulunan Fitz Roy, aslında sadece yükseklik olarak bu listeye giremezdi. Fakat granit yüzeyi, en profesyonel dağcılar için bile muazzam derecede tehlikeli. Şöyle anlatabilirz, Everest` e yılda 100` e yakın dağcı tırmanış yapabilirken, Fitz Roy için bir yılda bunu başarabilen sadece birkaç dağcı oluyor.
 
McKinley
Denali olarak da bilinen McKinley, Kuzey Amerika`nın en yüksek dağı. 100`den fazla dağcıya mezar oldu.
Tırmanışların sadece %50`si başarıya ulaşıyor.
 
Kaynak: www.dagciyiz.biz
 

1047

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun