Torba Sistemi

09.12.2020         mail@canakkaleolay.comSon yıllarda hakem yönetimlerindeki yanılgılar ayyuka çıktı. Bu durum, bazılarına göre `Hata`, diğerlerinin gözünde de `Eyyam` olarak değerlendiriliyor. Üst Klasmanda bulunan genç hakemleri bir kenara koyarsak, sırf nemalanmak için onurları kırılma pahasına Süper Lig Hakemliği yapmakta olan eskilerin miadı çoktan doldu. Çünkü; psikolojik açıdan aşırı şekilde yıprandılar. Bu konumdaki hakemlere teşekkür edilerek, göndermekte büyük faydalar var. Yıllardan buyana değişik şekillerde hedef haline gelip, erozyona uğrayan ve yapılan spekülasyonları da kanıksayan hakemlerle Türk Futbolu`nun bir adım ileri gitmesi mümkün değil. Bugüne kadar; TFF başkanları ve yönetimleri, MHK başkan ve üyeleri ile Gözlemciler değişerek, hep sirkülasyona uğradı. Pekii, hakemlerde düzelme var mı?. Kesinlikle yok. Aksine, başarısız hakemler nedeniyle rahatsızlıklar boyut kazanarak devam ediyor. Üstelik, kendilerine Türkiye standartlarının çok üstünde ödenen ücretler de teşvik edici olamadı.
 
Kabul edelim ki; sorun iyi hakem yetiştirilememesinden kaynaklanıyor. Pansuman tedbirlerle hakem kazanılmaz. Türk Futbolu`nda `Hakem` sorunu çözülmeden asla istikrar ve huzur ortamı sağlanamaz. Futbol Hakemliği`nin bu denli dejenere olmasına VAR (Video Yardımcı Hakem) dediğimiz FIFA uygulaması da neden oluyor. Aslında, VAR hakemlere kolaylık getireceğine, bu sisteme bir türlü adapte olamayıp, uyum sağlayamayan hakemler, birbirlerine ters düşen yanlış kararları ile camianın canına okudu. Dolayısıyla hakemler arasında standardize kayboldu. Sahada görev yapanın `Ak` dediğine, VAR`daki `Kara` dedi. Oysa ki, hakemler için en korkuncu her iki takım için eşit hareketlere, eşit disiplin ve teknik ceza verememektir. Eğer, bir hakem bunu gözardı ederse, o zaman egolar ortaya çıkar. Hatta, bu durum kişiselleştirilerek, husumete kadar gider. 
 
Şimdi gelelim sadede... Yeni bir Üst Klasman Hakem portföyüne sahip oluncaya kadar, VAR`dan vazgeçeceksin. VAR Hakem portföyünü aynı değil, ayrı isimlerden oluşturacaksın. Onlara çok güçlü eğitim vereceksin. Bu eğitim sadece Futbol Oyun Kuralları ve Müsabaka Talimatı ile sınırlı kalmayacak. Hakemleri; Psikoloji, Pedogoji, Menejman (İnsan gücü sevk ve kabiliyet), Liderlik ve Yöneticilik gibi önemli konularda uzmanlaştıracaksın. En önemlisi de, Elit Hakem ve VAR Hakemi kadroları oluşturuluncaya kadar olan süreçte, hakem atamalarını `Torba Sistemine` göre yapacaksın. Kulüpler de belli bir dönem, torbadan şansına çıkacak hakem için kaderlerine razı olacaklar. Zaten, Torba Sistemi ile maçlara hakem atama uygulaması eski Spor`dan Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Ali Yılmaz döneminde de benimsenerek, yürürlüğe konulmuştu. Eğer, bu radikal kararlar alınmazsa, mevcut Üst Klasman Hakemlerinin zaafiyetleri, Serdar Tatlı MHK`sını da götürür, ondan sonra gelenleri de...

Cahit Göveren
Klasman E Gözlemci

2248
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Okul servislerine zam geldi!!!
06.08.2022    679
Akıl almaz kumpas!
10.08.2022    609