Trabzonspor’un ayak sesleri

14.12.2010         mail@canakkaleolay.comEğri oturup, doğru konuşalım ve kabul edelim ki, Süper Ligin tepesinde oturan Bordo-Mavili takım tartışmasız sezonun 1 numarası. 16 ncı haftası geride kalan maratonda istatistiki veriler bunu gösteriyor. Burada camiayı kutlamak gerekiyor. Öte yandan, koltuk sevdalısı başarısız yönetimleriyle her geçen yıl dibe vuran Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş bu sezon da sınıfta kaldı. Anadolu futbolunun gerisine düştü. 3 büyüklerin başkanları sanki bu kulüpleri tapusuyla satın almış gibi. Spor olgusunun içinde “başarı” denen bir sözcük vardır. Yapan kalır, beceremeyen gider. Bunun başka bir şekli de yoktur. Ama, Aziz Yıldırım, Adnan Polat ve Yıldırım Demirören’in bunları anlamaya da hiç niyeti bulunmuyor.  
Hal böyle olunca, Türk futbolunda “3 büyükler” diye adlandırılan kulüpler her geçen gün erimeye devam ediyor. Asırlık çınarların son derece hatalı yerli ve yabancı transfer politikaları, futbol pastasından Anadolu kulüplerinin hakça yararlanmaya başlaması, 8 yabancı kontenjanının Anadolu takımlarınca olumlu kullanılması, yerli Teknik Direktörlerin çağdaş normları yakalaması, Türkiye’de oynanan futbolun tamamen fizik gücüne dayanması ve bu olguyu kulüplerin iyi algılaması, Anadolu egemenliğinin doğmasını beraberinde getirdi.
Bunun öncülüğünü yıllar evvel Trabzonspor başlattı. Defalarca Şampiyon oldu. Türk futbolunu Avrupa’da mükemmel temsil etti. Sonra Sivasspor devreye girdi. Türkiye ligi ikinciliği kazandı. Devler liginde boy gösterdi. Geçen sezon ligin zirvesinde Şampiyon Bursaspor’un Yeşil-Beyazlı bayrağı dalgalandı. Anadolu futbolunu yüreklendiren bu gelişmeler Trabzonspor’u yeniden harekete geçirdi. Bordo-Mavili takım, ilk 16 hafta itibarıyla, başarılı hoca Şenol Güneş yönetiminde Fenerbahçe’ye 9, Beşiktaş’a 12 ve Galatasaray’a tam 19 puan fark attı. Süper Lig tarihi böyle bir istatistiğe ilk defa tanık oldu. Anadolu futbolundaki yükselme trendi sadece Trabzonspor’la da kalmıyor. Kayserispor, Gaziantepspor, Antalyaspor, DÇ.Karabükspor, Eskişehirspor ve Ankaragücü gerçeğini de bu çıkışa eklemek gerekiyor.. Gidişat odur ki; eskiden Anadolu Kulüpleri Şampiyonluklara uzaktan özlemle bakarken, şimdi sıra, tarih olmaya yüz tutan 3 büyüklerde. Artık, hakemler yüreklendi. Büyük – küçük demeyip, objektif değer yargılarıyla kuralları bir bir uyguluyor. Türk futbolunda hiç kimse isme prim vermiyor. Sanal alemdeki abartılarla maç kazanılmıyor. Kalıcı başarılar ve büyüklük söylemle değil, eylemle elde ediliyor.

2816

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun