Trafik kuralları ve trafikte saygı(sızlık)

16.08.2014         tsavas@comu.edu.trSinyal vermek zor geliyor ya da zoruna gidiyor insanların. Çanakkale Güzelyalı yönünde seyir halindeyim. Yolun solundan giden önümdeki araç yavaşlamaya başladı. Baktım önünde bir şey yok. Sağından geçemem, biliyorsunuz şehirlerarası yollarda çift şerit de olsa aracın sağından geçilmez. Ancak sola sinyal vermiş bir aracın sağından geçilebilir. Şimdi, önümde yavaşlayan araç ne yapacak, sağa mı geçecek acaba? Hayır, Çınarlı yönüne sola girdi. Tam girerken sinyal verdi. Bana mı yanlış öğrettiler sinyalin ne zaman verileceğini acaba? Sinyalin anlamı "dikkat et biraz sonra döneceğim" demek değil mi? "Bak ne güzel dönüyorum" mu demek acaba? Ama mantıksız değil mi? Dönülecek yöne yöneldikten sonra sinyal verilince arkandaki ne yapacağını "önceden" anlamış olmuyor ki!
Arkadaş sinyal "döneceğim" diye verilir, "dönüyorum" diye değil. Nerede olursanız olun dönecekseniz makul bir süre önce sinyal vermeliniz ki arkanızdaki döneceğinizi anlasın. Yoksa arkanızdan gelen müneccim değil, değil mi ya...
Bir de yolun ortasında aniden duranlar oluyor. Anlıyorum, bu arkadaşlar ne yapacaklarını bilmiyorlar; ama kardeşim arkandan araçlar geliyor, ne yapacağını sen bilmiyorsan onlar nasıl bilecek? Peki, ne yapmalısın? Sinyal verip ve mümkün olduğunca sağa yanaşıp durmalısın.
Ha şu sağa yanaşma konusunda da bir sıkıntı var. İnönü Caddesinde, Postahanenin karşısındayız. Orta yaşlı bir hanımefendi (!) yolun ortasına durdu ve inip aracı diğer arkadaşına verdi. Bu arada arkasındaki araç korna çaldı. Kadın bir sinirlendi bir sinirlendi ki sormayın. Verdiği yanıt da komik "aa, insanın hastası sayrısı olduğunu düşünün yahu". Hu, kardeş, orası hastane yolu, ya arkandan gelenin bir hastası varsa? Üstelik hasta masta da yok aracında. Peki, sağda yeterince yer var mı? 10 m ötede var. Ama olmaz, hanımefendinin işinin olduğu dükkanın kapısında inilecek. Hem suçlu hem güçlü; bizde ne yazık ki çok bu modellerden...
Eski TANSAŞ kavşağındayız. Truva Caddesinden geldik ve kavşağı geçtik ki bir siren sesi duyuldu, ancak nereden geldiği anlaşılmıyor. Karşı yönümüzde bir ambulans, gitti gitti ve dan... Yine Truva Caddesi yönünden gelen ve kavşağı geçen bir otomobile ortadan girdi. Ulan dedim, eğer kavşakta siren sesi duyarsan mümkün olduğunca kenara (sağa veya sola fark etmez) çekilip duracaksın.
Almanya`dan hatırlıyorum. Üç geliş üç gidiş şeridi olan bir kavşaktayım. Siren sesi duyulduğu an kavşak durdu. Sonra bir ambulans, önündeki araçları sağa ve sola yararak geliyor. Ambulansı arkasında fark eden sürücüler hemen oldukları yerde sağa veya sola, hatta tretuvara çıkarak yol veriyorlardı.
Bunu bir gün biz de görecek miyiz?

1296

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun