Troya'ya ziyaretçi sayısı iki kat arttı

10.07.2018         

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Ocak-Haziran 2017'de 136 bin 106 kişinin ziyaret ettiği Troya Antik Kenti'ni bu yılın aynı döneminde 233 bin 643 kişinin ziyaret ettiği açıklandı. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz; "Çanakkale ve Troya'ya, Troya Yılı'nın katkısı çok büyük oldu" dedi.

 Troya Antik Kenti’nin UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’nci yılı dolayısıyla 2018’in Troya Yılı ilan edilmesi, 5 bin yıllık geçmişe sahip antik kentin ziyaretçi sayısını katladı. Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü verilerine göre, her yıl binlerce kişiyi ağırlayan antik kente bu yılın ilk yarısında gelen ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki kat arttı. Ocak-Haziran 2017 döneminde 136 bin 106 kişinin ziyaret ettiği antik kenti, 2018 Troya Yılı kapsamında yapılan tanıtım organizasyonlarının da etkisiyle bu yılın aynı döneminde 233 bin 643 kişi gezdi. Bu sene 6 aylık dönemde aylık bazda en yoğun ziyaretçi sayısı, 51 bin 54 kişi ile Nisan ayında gerçekleşti. İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, yaptığı açıklamada, 2018 Troya Yılı’nın önemli etkinliklerle sürdüğünü söyledi. Dokuz; “Çanakkale ve Troya tüm dünya tarafından en çok bilinen yerler arasında bulunuyor ancak Çanakkale ve Troya’ya, Troya Yılı’nın katkısı çok büyük oldu” dedi.

 
Turizme katkı sunacak ikinci unsur Troya Müzesi 
Ağustos ya da Eylül ayı içerisinde açılması planlanan yeni Troya Müzesi ile ziyaretçi sayının yılsonuna kadar daha yüksek seviyelere ulaşmasını beklediklerini dile getiren Kültür Müdürü Dokuz; “Müzenin açılmasıyla ziyaretçiler adeta buraya akın edecek. Çünkü Troya tüm dünya için bir değer. Troya’nın eserlerinin sergileneceği bu çok önemli müze de buna katkı sunacak ikinci bir unsur. Yılsonuna kadar ümidimiz sayısal verilerin daha da artacağı yönünde” ifadelerini kullandı. 2018 Troya Yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Valiliğinin koordinasyonu ile kentte kültür, sanat, spor, bilim ve eğitim alanlarında çeşitli etkinlikler düzenlenerek Troya Antik Kenti’nin ve Çanakkale’nin ulusal ve uluslararası mecralarda tanıtımlarına devam ediliyor.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER