Troya Müzesi kapılarını açtı

11.10.2018         

Troya Müzesi kapıları ziyaretçilere açıldı. 2 bin eserin sergilendiği müzeye, yaklaşık 7 müzeden daha Troya eserlerinin getirilmesi için çalışmalar sürüyor. 20 Ekim tarihine kadar ücretsiz olacak müzeye her gün, Cumhuriyet Meydanı?ndan saat 12:00?den itibaren her saat başı ücretsiz servis kaldırılacak. Müzenin resmi açılışının ise önümüzdeki haftalarda gerçekleşmesi bekleniyor.

 5 bin yıllık geçmişe sahip Troya Antik Kenti`nde 2014 yılında yapımına başlanan Troya Müze’si, Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’inci yıldönümü olan 2018’de kapılarını açtı.  Farklı il ve ülkelerden toplanan 2 bin Troya tarihi eserinin sergilendiği Troya Müzesi,  20 Ekim tarihine kadar ücretsiz gezilebilecek. Müzenin kapısını ziyaretçilere açması ile ilgili yapılan açıklamada; “Troya’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne kabulünün 20’inci yıldönümü ve Avrupa’da Kültür Mirası Yılı ilan edilmesi nedeniyle 2018, ‘Troya Yılı’ ilan edildi. 2018 Troya Yılı boyunca Çanakkale, uluslararası işbirlikleri ve kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri ile dünyanın buluştuğu bir merkez olmayı sürdürüyor. 2018 Troya Yılı’nın başladığı günden beri merakla beklenen Troya Müzesi’nde sona gelindi. Birçok anlamda bir ilk olan müze, kapılarını ziyaretçilere açtı” denildi. 

“2 bin eser müzeye konuldu”

70 Milyon TL’lik harcama ile yapımı tamamlandığı belirtilen Müze ile ilgili; “2018’in en büyük yatırım hamlesi, kültür ve turizmde bir atak olarak kabul edilen 2018 Troya Yılı’nda yapımı biten Troya Müzesi yaklaşık 70 milyon TL’lik harcamayla tamamlandı. Ören yerindeki teşhir ve tanzim uygulamasının bitmesiyle kazılarda ortaya çıkarılan 2 bin eser müzeye konuldu. Projeyle yurt dışında bulunan Troya hazinelerinin bir bölümü de ait olduğu topraklara döndü. Halen yurt dışındaki 7 müzede sergilenen Troya eserlerinin de Türkiye’ye getirilmesi için umut olan müze, ziyaretçilerini bekliyor. Müzemiz kapılarını ziyaretçilere açtı. 20 Ekim tarihine kadar tüm ziyaretler ücretsiz olduğu, Troya Müzesi’ne gelerek, siz de tarihe tanıklık edebilirsiniz. Troya Müzesi’ne ulaşım sağlayacak servisler bugün saat 12:00 itibariyle her saat başı ücretsiz olarak Çanakkale Cumhuriyet Meydanı’ndan kalkacaktır” denildi.
(Oya Koyuncu)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER