Turan; "Artık karşılarında diz çöktürecekleri, bir ülke yok"

17.08.2018         

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AKP Çan İlçe Başkanlığının düzenlediği toplantıya katıldı. AKP Çan İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda konuşma yapan Turan; "Türkiye GSYH oranına göre birçok AB üyesi ülkelerinden daha iyi durumda" dedi.

 AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, AKP’nin 17’inci kuruluş yıldönümü dolayısıyla AKP Çan İlçe Başkanlığının düzenlediği toplantıya katıldı. Toplantıya, AKP Milletvekili Jülide İskenderoğlu da katıldı.  Turan, AKP Çan İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda katılımcılara hitap ederek bazılarının dünya üzerinde tek borçlu Türkiye’ymiş gibi hareket ettiklerini söyledi. Türkiye’nin GSYH oranına göre birçok AB üyesi ülkelerinden daha iyi durumda olduğunu belirten Milletvekili Turan, ülke olarak güçlü ekonomiye ve yönetime sahip olunduğunun altını çizdi. Konuşmasında tek ölçünün dolar olmadığını ifade eden Turan; “Artık karşılarında diz çöktürecekleri, planlarla yön verecekleri bir ülke yok. Tek ölçü dolar değil” dedi.

 

 
“Türkiye batarsa okyanuslar karışır”
GSYH verilerine göre Türkiye’nin birçok AB üyesi ülkelerinden iyi durumda olduğunu söyleyen AKP Milletvekili Bülent Turan; “Dünya üzerinde tek borçlu Türkiye’ymiş gibi hareket edenlerin herhalde dünyadan haberleri yok. Küresel kamu borç stokları toplam küresel gelirin yüzde 80’lerine tekabül ediyor. Yani borçlanmak şu an küresel ekonominin en önde gelen unsurlarından bir tanesi. Bugün ABD’de kamu borç stoku yaklaşık 2018 yılı sonu itibariyle yaklaşık 22 trilyon dolar seviyelerinde seyrediyor. ABD’de kamu borç stokunun GSYH’ya oranı yüzde 108’lerde. Türkiye’nin kamu borç stokunun GSYH oranı 2017 sonu itibariyle Hazine Bakanlığı verilerimize göre yüzde 28,2’dir. Türkiye’nin bu oranlamada birçok AB üyesi ülkelerinden daha iyi durumda olduğu görülecektir. Türkiye geçen yıl toplamda yaklaşık 47 buçuk milyar dolar cari açık vermişti. Cari açık 2017 sonu itibariyle Amerika’da ise yaklaşık 522 milyar dolardı. Türkiye’nin cari işlemler açığı aylık bazda değerlendirilirse, haziran ayında açıklanan rakamlar bir önceki yıla göre 818 milyon dolar azalarak 2 milyar 973 milyon dolara gerilemiştir. Bu süreçten güçlenerek çıkacağız. Dünya yeni bir ekonomik düzenin başlangıcına şahitlik ediyor. Türkiye bunların üstesinden gelecektir. Milletimizin bizlere vermiş olduğu destek ve gösterdiği güven ile ekonomik olarak yaşadığımız durumun en kısa sürede çözüleceğinden şüphemiz yok. Şunu unutmamak lazım, Türkiye batarsa okyanuslar karışır” ifadelerini kullandı.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER