Turan "Assos'u hak ettiği seviyeye çıkarmak için gayret ediyoruz"

22.05.2019         

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Assos - Behramkale arasındaki yolun genişleme çalışmalarının başladığını söyledi. Turan; "Çanakkale'mizin markalarından, dünyanın en güzel manzaralı antik kenti olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan Assos'u hak ettiği seviyeye çıkarmak için gayret ediyoruz" dedi.

 AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Assos – Behramkale arasındaki yolun genişleme çalışmalarının başladığını söyledi. Çanakkale’nin her bir köşesisin de tarihin izlerine rastlamanın mümkün olduğunu belirten Turan, alan Assos’u hak ettiği seviyeye çıkarmak için gayret ettiklerini belirtti. Çalışmaların tamamlanması ile Assos’a ziyaretçi sayısının artmasını beklediklerini ifade eden Milletvekili Turan;  “En büyük arzumuz Assos’u UNESCO Daimi Kültür Mirası Listesine kabulünü sağlamak” dedi. 

Milletvekili Turan, çalışmalarla ilgili yaptığı açıklamada; “Assos önemli bir tarih ve turizm bölgelerimiz arasında yer alıyor. Çanakkale’mizin markalarından, dünyanın en güzel manzaralı antik kenti olan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesinde yer alan Assos’u hak ettiği seviyeye çıkarmak için gayret ediyoruz. Assos/Behramkale arasındaki yolun genişleme çalışmaları başladı. Behramkale Kadırga kavşağından, Behramkale köy merkezine kadar olan bölgede Tabiat ve Kültür Varlıkları kurul izninden sonra aynı standartlarda genişleyecek. Behramkale - Gülpınar - Kösedere istikametindeki karayollarına ait yolumuzda statik kaplama asfalt olacak. Önümüzdeki yıllarda yolun Babakale’ye kadar uzanmasını istiyoruz. Ulaşım olmadan turizm olmaz. Yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla beraber Assos Antik Kentimizde ziyaretçi sayısının da artmasını bekliyoruz. Yol ve alt yapı çalışmalarının yanı sıra en büyük arzumuz Assos’u UNESCO Daimi Kültür Mirası Listesine kabulünü sağlamak. Bunun için çalışmalarımıza yön veriyor ve bölgenin kalkınması ile yeni tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için çalışıyoruz” dedi. 
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER