Turan; "Troya, tüm zamanların en ünlü kenti"

11.10.2018         

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Troya Müzesi çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu. Milletvekili Turan; "Troya, tüm zamanların en ünlü kenti" dedi.

 2018 yılı, Troya Antik Kenti’nin UNESCO Kültür Mirası Listesine girişinin 20’nci yılı olması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Troya Yılı’ olarak ilan edildi. Troya Kenti’nde olması sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapımına başlanan ve 2018 Troya yılı kapsamında açılması planlanan Troya Müzesi, ilgi görmeye devam ediyor. 1462 yılında Fatih Sultan Mehmed’ın Troya’yı ziyaretinde ‘İstanbul’u fethederek Troyalıların öcünü aldım’ diyerek kentin tarihteki önemine bir kez daha parmak bastığını söyleyen Turan, Troya’nın tüm zamanların en ünlü kenti olduğunu vurguladı. Milletvekili Turan, Troya’nın geçmişten bugüne dünya kültür mirasına ışık tuttuğunu söyleyerek; “Çanakkale Boğazı’nın girişinde yer alan Troya, Doğu ile Batı’nın birleştiği, Ege Denizi ile Karadeniz’in Marmara Denizi’ni aralarına alıp karıştığı bir yerde  destanıyla ve buluntularıyla dünya kültür mirasını bin yıllardır etkilemeye devam ediyor. 1462 yılında ise Fatih Sultan Mehmed, Troya’yı ziyaret ettiğinde ‘İstanbul’u fethederek Troyalıların öcünü aldım’ diyerek kentin tarihteki önemine bir kez daha parmak basmıştı. Troya antik kenti ve çevresi 1996 yılında millî park oldu. 1998 yılında ise Troya UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’ne alındı. Troya Ören Yerinin girişindeki müzeyi ziyaret edenler, aşağı doğru inen bir rampa ile tarih yolculuğuna başlıyorlar. Burada Troya’nın katmanlarında yer alan 10 ayrı kent anlatılıyor. Troya’dan çıkarılan buluntular ve interaktif sergileme salonlarında devam eden sergiler müzenin seyir terasında sona eriyor. Ziyaretçiler terastan Homeros’un destanlarının geçtiği coğrafyayı, Kaz Dağları’ndan Çanakkale Boğazı’na, Avrupa’dan Asya’ya kadar olan topografyayı bilgilendirme panolarıyla inceleyebiliyor” dedi. 

 
“Troya ve çevresi projelerle çok kısa bir süre içinde bir cazibe merkezine dönüşecek”
Adeta bir açık hava müzesi konumuna gelen Tevfikiye Köyü’ndeki çalışmalara da değinen Turan; “2018 Troya Yılı kapsamındaki kalıcı büyük projeler tamamlanma aşamasında. TevfikiyeArkeoköy projesinde de büyük aşama kaydedildi. Fatih Sultan Mehmed Han ve Atatürk heykelleriyle diğer uygulamalar da bitirilmek üzere.  Milli Park içindeki projeler de büyük aşama kaydedildi.  Troya ve çevresi söz konusu projelerle çok kısa bir süre içinde bir cazibe merkezine dönüşecek. Tüm bu projelerin yurt dışında duyurulmasını amaçlayan konferanslar da kesintisiz bir şekilde devam etmekte. Troya Müzesi, Antik Çağ`ın efsane kenti ile modern zamanları yan yana getirdiği için de heyecan verici” şeklinde ifade etti.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

150 lira için
19.06.2019    742
Atilla çok mutlu
17.06.2019    585