Turan "Üretene kriz yok"

13.09.2018         

AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Bayramiç ilçesinde partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi. Yaptığı konuşmasında ekonomiyi ele alan Milletvekili Turan; "Üretene kriz yok" dedi.

 AKP Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Bayramiç ilçesinde partililer ve vatandaşlarla bir araya geldi.  Bayramiç Öğretmenevinde düzenlenen ve ilçe Kaymakamı Ramazan  Kendüzler, Belediye Başkanı Sadettin Arslan ve vatandaşların katıldığı toplantıda konuşan Milletvekili Turan, ülke ekonomisini değerlendirdi. Değerlendirmesinde 2008 yılındaki krizin Türkiye’yi teğet geçtiğini belirten Turan;  “2008 yılında o zaman ki Başbakanımız teğet geçti dediğinde krizin her kes dalga geçti, ama kaptan sağlamdı, ekip sağlamdı o krizde Yunanistan battı, Bulgaristan sıkıntıya girdi. Buna rağmen Türkiye’den teğet geçti. Hangi yatırım durdu. Hangi üretim durdu. Her türlü yatırıma devam ettik” dedi.

 
“Krizin göstergesi dolar değil”
Krizin tek göstergesinin dolar olmadığını ifade eden Turan; “Ekonominin tek verisi dolar değildir, döviz değildir. Üretime bakacaksınız, ihracata bakacaksınız, borsaya bakacaksınız, dövize bakacaksınız. Bir çok değerle beraber ekonomik veriler tartılır, bizim dövizden kaynaklı sorunumuz var mı? Var ama size bir şey sorayım, dövizden kaynaklı bu sorun 3 ay önce neden yoktu? Ney yeni oldu da, yeni olan ne vardı da, döviz bu kadar arttı. Deyin ki, bana şuradan borç aldınız, deyin ki bana şu yatırımı durdurdunuz o yüzden. Var mı bu sorunun cevabı. Türkiye borçluymuş.  Borç oranımız gelişmiş ülkelerden çok daha iyi. Bunu bir kenara bırakıyorum ama, borçluysak, dünde borçluyduk, bugün ne oldu. Cari açık fazlaymış. Dünde fazlaydı, eğer bu bir kriterse ki her sene kapanıyor bu açığımız, yeni bir şey yok” dedi. 
 
“Uşak gibi görünen Türkiye geride kaldı”
Türkiye’nin egemenliğini kabul etmek istemeyen uşak gibi görmek isteyenlere, Türkiye’nin hak ettiği cevabı verdiğini ifade eden Milletvekili Turan; “Uşak gibi görünen Türkiye çok geride kaldı artık. Bu  sorun göreceksiniz bölgesel ittifakları daha da teşvik edecek. Hani bir laf var ya “kötü komşu insanı ev sahibi yaparmış.” Bu kriz göreceksiniz, Türkiye’nin üretimini ekonomisini, ihracatını tekrar ayağa kaldıracak, tabiri caizse, bu kötü komşu bizi mal sahibi yapacak. Bunu da aşacağız. Ben aranızdayım her gün. Sıkıntıları not ediyoruz, kabul. Her şey harika demiyorum. Ama aşılmayacak bir sorun yok. Hep beraber büyüdük. Muhtarın maaşı mı vardı? Emeklimizin ikramiyesi mi vardı? İşçimizin maaşı, memurumuzun maaşı böyle miydi? Önceden tüm doktorlarımız özel hastane isterdi. Öğretmenler özel okul isterdi. Şimdi tam tersi. Kamu isteniyor, devlet isteniyor. Herkes beraber büyüdü, kimsenin bu konuda tartışması yok. Hastaneye ulaşma imkanı, eğitime ulaşma imkanı, hepsi arttı. Çanakkale’mizin bakın hastanelerine, yollarına, hepsi yoluna girdi” dedi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER