Türk futbolu çöktü

08.08.2021         mail@canakkaleolay.com

Başta 3 büyük kulüp olmak üzere, yıllardan buyana futbolumuzu yönetenler, bugün gelinen dibe vurma noktasının baş aktörleridir.

 

Sistemi olmayan, siyasi iradelerin güdümündeki Futbol Federasyonları keyfi tercihlerle Türk Futbolu’nu perişan ettiler. Bu çöküşte, 4 sezon önce yabancı kontenjanını 14’e çıkaran, yetmezmiş gibi sahaya 11 yabancıyı süren Yıldırım Demirören ve Fatih Terim baş sorumludur. Milli Takımın Avrupa Futbol Şampiyonası’ndaki hali içler acısıydı. Şimdi ise, aynı zihniyetle Dünya Kupası, Avrupa elemelerinde yeni bir futbol kimliği arayacaklar. Şenol Güneş, Emre Belözoğlu’na ‘Can Simidi’ gibi sarıldı. Ama, o da olmadı.  İşleri çok zor.

 Uzun sezonlar alt yapıya önem vermeden, az olan gelirlerinden çok fazlasını, sırf ‘Transfer Şampiyonu’ olabilmek için, fahiş fiyatlarla aldıkları  yabancı oyunculara  hovardaca harcayan Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş artık transfer dönemlerinde nal topluyor. Yani, önceki sezonların faturasını ödüyor. Bonservisi elinde olan futbolcularla ya da az parayla kiralık olarak gelecek oyuncularla avunuyorlar. Bugüne dek akıllı transfer politikaları izlemeyen 3 büyükler, Devlet’e, Bankalar’a ve diğer kuruluşlara milyar dolar tutan borçlarını ödeyemiyor. Batma noktasına geldiler. Bu kulüpler, hem FİFA ile UEFA’nın, hem de  Finansal Fair-Play baskısında kalan TFF’nin ipoteği altında inim inim inliyor. Hal böyle olunca, 3 büyükler önceki sezonların elit kadrolu takımlarını kuramıyor. Dolayısıyla başarıdan uzak bu görüntü içinde hayal kırıklığı yaşayıp, taraftar erozyonuna da uğruyor. Hani nerde kaldı Avrupa Fatihi Galatasaray, bırakın Şampiyonlar Ligini, Avrupa Ligi ön elemesinde kendisinden kat be kat aşağıda olan Johnstone takımıyla başa çıkamıyor. Avrupa arenasında son 46 maçta sadece 4 kez maç kazanabilen Galatasaray, futbolda dünün bulunmadığını, ancak bugünün geçerli olduğunu acı acı hatırlatıyor bizlere. Fenerbahçe de asla Galatasaray’dan farklı değil. Bu sezona geçen yıldan daha da kötü bir kadro ile başlayacak Sarı-Lacivertli takım ekonomiden iyi anlayıp, futboldan hiç anlamayan Başkan Ali Koç’un elinde heder oluyor. Koç, görecek ki, Periera’nın 3’lü savunmasının getireceği yıkıntı, hoca ile birlikte kendisini de süpürüp, götürecek. Hem de sezon sonu gelmeden. Diğer 2 büyüğe göre, mevcut koşullar altında en akıllı hareket edip, sağlıklı icraat yapan kulüp Beşiktaş. Bir taraftan, Yıldırım Demirören ve Fikret Orman’ın açtığı inanılmaz borç yükünü hafifletirken, diğer yandan Türkiye’nin en açıkgöz hocası Sergen Yalçın’la çalışmanın meyvelerini topluyor. Trabzonspor’dan da söz etmeden geçemeyiz. Türk Futbolunu çok iyi bilen tecrübeli Teknik Direktör Abdullah Avcı en büyük şansları.  Bu transfer döneminde ince eleyip, sık dokudular.  Elit yabancı oyuncuları alarak,Türkiye’nin üstünde bir takım kurdular. Allah nazarlardan saklasın. Bordo-Mavili takımın oynadığı Molde maçındaki mücadele gücüne hayran kaldım. Gerçeği söylemek gerekirse, Fenerbahçe ile Galatasaray yeni sezon için umutsuz vaka gibi. Lig ve Avrupa’da peş peşe gelecek olumsuzluklara ne Pereira ne de Fatih Terim dayanabilir.

Kırık – dökük, enkaz haline gelen sistemsiz futbolumuzda Süper Lig 13 Ağustos 2021 cumartesi günü Beşiktaş-Çaykur Rizespor maçıyla start alıyor. Adaletli çalan düdüklerin olduğu bir maraton temenni ediyorum.              


758

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER