Türkiye'ye neden geliyorlar sizce?

11.03.2022          Değerli Okurlarım;

Türkiye Cumhuriyeti ateşle oynuyor. F16 konusunu Joe Biden ile konuşma zamanı mı? Sizce İsrail’in cumhurbaşkanı neden kabul edildi bu yangın döneminde? Almanya Yunan başbakanı ne işi var daha dünler’de gaz yüzünden düşman ilan ettiler.

Cumhurbaşkanı durup durur iken bayram değil, seyran değil. Hayırdır inşallah. NATO Genel Sekreteri vs. bunlar hepsi neden geliyor peş peşe?

Zaten hatanın hatası, Rusya ve Ukrayna’nın dış işleri bakanları toplantısına ev sahipliği yapmaktı. Niye mi diye soracak olursanız, 19 Aralık 2016’da Ankara’nın göbeğinde vurulan Rusya büyük elçisini unutmayalım. Hem de bir Türk polisi tarafından. Adına ne dersen de. Fetöcü, ocu, bucu farketmez. Ülkemizde emanet olan büyük elçinin ölümüne engel olamadık. Bu Rusya ve Ukrayna dış işleri toplantısını da sonuçta Türk polisi istihbaratı askeri güvenliği yapıyor. Bu her zaman soru işareti.

Dış güçler yapar, kabak Türkiye’nin başına patlar. Dünyada istihbaratlar savaşı verilmekte. Karşı ülkeleri zor durumda bırakmak için sürekli yarış içindeler. Bugün Rusya Dış İşleri Bakanı Sergey Lavrov bir konuşma yaptı. Resmen mide bulandıran bir seviyede idi. “Biz Ukrayna’nın biyolojik silah üretmesine engel olmak için,  nükleer silaha sahip olmasın diye yaptık.” dedi.  Bu Ukrayna 31 yıldır ayrılmış Rusya’dan. Bu silahları yapmamış, bugün mü yapacak? Bir de aslında bence yapsalar da haklılar. Ben kimsenin biyolojik ya da nükleer silah yapmasını istediğim için demiyorum. Birinde varsa, rakibinde ya da düşmanında varsa eğer Ukrayna’da ve Türkiye’de de olmalı. Aksi takdirde tüm dünyanın nükleer silahtan arındırılması icap etmektedir. Yoksa dünya sürekli tehdit altında kalacak. Dünyayı nükleer silahtan arındırdıktan sonra NATO’yu da resmen feshedip, adam gibi bir birleşmiş milletler ordusu ve örgütü kurulmalı. Haksızlık yapacak ülkeye hep beraber müdahale etmeli.

Bakıyorsun ittifaklara; NATO, Avrupa Birliği, Varşova Paktı, Arap Birliği… O zaman bir de Türk Birliği kuralım. Kim kimi yakalarsa mı olsun? Bu büyük devletler ahlaki değerlere önem verip, bu büyük, bu küçük, zengin ya da fakir devletleri ayırmaksızın hak ve hukuk içinde görür ise, zaten dünyada demokrasiyi gerçek bir rotaya oturtup, dünyada ordulara harcanan paralarla dünyanın tekrar bütün hasarları onarılabilir. Ülkeler için bu silahlanma ve işgallere son verecek bir birlik kurulur ise zaten dünyanın sınırları belli, sorunlu olan ülkeleri de uzlaştırıp, yaşanır bir dünya kurulabilinir. Kimse dünyadan bir çöp götüremeyeceğine göre bu gaspçı, işgalci anlayışlardan büyük ve güçlü devletler vazgeçmeli artık. Bunun sonu yok. Sonunda manyağın biri nükleerin tetiğine basacak. Artık geri dönüşü olmayacak.

Sizce Avrupa Birliğine neden giremiyoruz? Hiç düşündünüz mü ve bizi yönetenler biliyorlar. Buna sesiz kalıyorlar çünkü süper devletlerin birinci şartı; birliklere sakın girmeyin, yoksa destek yok. Seçilemezsin. Şimdi Türkiye, AB ve Şengen’e girerse ne olur? Kime zararı var? ABD ve İsrail’e. Çünkü Avrupa Birliği’ne girer isek kimse ülkemizi kullanamayacak. ABD’nin sözü artık geçmez Türkiye’ye ve Avrupa’ya.

Madem bizi AB’ye almayacaksınız, gümrük birliğine neden aldınız? ABD istemeseydi NATO’ya girebilir miydik? Demek ki ABD isterse yarın Avrupa Birliği’ne gireriz.

Mevzu, bizi ne kadar daha kullanabilirler mevzusu. Biz Şengen’de olsaydık, Rusya Ukrayna’ya girebilir miydi sizce?

Şimdi ABD ile barış ve alamadığımız uçakları almak için her şeye evet diyeceğiz.

Rusya’ya postayı bize koyduracaklar ve dünya iyice ısınacak.

Yazık çok yazık…

Ha şunu da söylemeden geçemeyeceğim; Rusya’ya ve Çin’e dersini vermek gerekiyor. 

Hep beraber dersini verir aslında.


1489

Yazarın daha önceki yazıları

Yazarın Arşivine ulaşmak için tıklayınız.
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER