Türkiye Bisiklet Turu takvimi açıklandı.

15.03.2015         ercan@manyapi.com50. Yılını geride bırakan ve ilginin her yıl arttığı nefes kesen mücadelelere sahne olan Cumhurbaşkanlığı bisiklet turu 2015 takvimi belli oldu. Kıtalar arası yagane tur olan ve uluslar arası bisiklet takviminde en dikkat çekici müsabakalarından olan turun bu yıl ki etapları hem sprinterler için hem de genel klasman liderliği için dikkat çekici. Geçtiğimiz yıllarda bisiklet dünyasının en önemli sprinterlerinin kıyasıya mücadelesine sahne olan yarışlar her geçen yıl dikkatleri üzerinde toplamayı başarıyor.  Geçen yıl dört etap kazanan Mark Cavendish, 2013 yılında üç etap zaferine ulaşan Marcel Kittel,  TUR tarihinde gönülleri fetheden sprinterler listesinde başı çeken isimler arasında yer aldı. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da sprinterlerin kıyasıya yarışacağı beş etap yer alıyor.
Son yıllarda olduğu gibi bu yılda tırmanış etapları genel klasman liderliği için belirleyici olacak. Üçüncü etaptaki Göğübeli çıkışı genel klasman yarışı için en önemli gün diyebiliriz. Deniz seviyesinden 1850 m yükseklikteki tırmanış TUR`un yine en zorlu etabı. Yine tırmanışçılara atak fırsatı sunan Selçuk finişi bu yıl da parkurun en heyecanlı yarışlarından birine sahne olacak diye düşünüyorum. İlk kez 2010-2011 yıllarında TUR rotasına dahil olan, Dünya mirası listesindeki eşsiz traverten oluşumları, tarihi dokusu ve termal suları ile öne çıkan Pamukkale 2015 parkurunun önemli değişikliklerinden birisi. Bu yıl İzmir finişi ile biten 7. Etap ilk defa Manisa`dan geçecek.
Son etap ise dünyada kıtalar arasında koşulan tek etap olan İstanbul etabı. Sultanahmet’ten başlayıp Boğaziçi köprüsünden Bağdat caddesine uzanan 8. Etap sprint finali ile izleyicilere heyecan dolu anlar yaşama fırsatı sunuyor.
 

Her yıl olduğu gibi tur bu yılda doğal güzelliklerle çevrili, tarihi değerlerimiz ile iç içe bir rota sunuyor. Roma dönemi kalıntıları, Hristiyan ve İslam dünyasının önemli değerleri, yol boyunca sporculara eşlik eden kumsallarıyla Akdeniz`den Ege`ye uzanan sahil şeridi, gökyüzünde eksik olmayan güneşi her zaman olduğu gibi yarış heyecanını turistik ilgi odakları ile buluşturuyor.
51. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu etapları
1.Etap, 26 Nisan: Alanya-Alanya
2.Etap, 27 Nisan: Alanya Antalya
3.Etap, 28 Nisan: Kemer - Elmalı
4.Etap, 29 Nisan: Fethiye-Marmaris
5.Etap, 30 Nisan: Muğla - Pamukkale
6.Etap, 1 Mayıs: Denizli - Selçuk
7.Etap, 2 Mayıs: Selçuk-İzmir
8.Etap, 3 Mayıs: İstanbul-İstanbul
 

830

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun