Tüzmen'den Başkan Gökhan'a Troia ziyareti

09.01.2018         

Troia Yılı çalışmaları kapsamında Devlet Eski Bakanı, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türk Spor Vakfı Temsilcisi Kürşad Tüzmen ile beraber GTP Turizm Yetkilileri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik dün Belediye Başkanı Ülgür Gökhan'a makamında ziyaret gerçekleştirdiler.

 Troia 2018 Yılı çalışmaları kapsamında, yapılan çalışmalara Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türk Spor Vakfı, tarafından sunulabilecek katkıları tartışmak amacı ile dün, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türk Spor Vakfı Temsilcisi Kürşad Tüzmen, GTP Turizm Yetkilileri Armağan Aydeğer ve Ahmet Çelik ile beraberlerindeki heyet, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı makamında ziyarette etti. Ziyaret amaçlarının vakıf olarak, ‘Troia Yılı’na sunabilecekleri desteği konuşmak olduğunu ifade eden Tüzmen; “Troia etkinlikleri içerisinde en iyi bildiğimiz alanda destek sağlayalım, neler yapabileceğimizi ortaya koyalım istedik. Bunu için Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve Türk Spor Vakfı üyeleri ile beraber bir ziyaret gerçekleştirdik. Bu sene ‘Troia’ ciddi bir etkinlik yılı olarak uygulanacak. Bu hususta bunların kümülatif etkinlerinden yararlanabiliriz diye düşünüyorum. Bizim yapacağımız çalışmalarla da bu çalışmaların ana parçası olarak güzel bir katkı sağlayabiliriz. Hepsi üst üste biriktiği zaman güzel bir etki alanı yaratır. Daha az kaynakla daha çok etkimiz olur. Buradan dünyaya da yayılır. Bunun için beraberce neler yapabiliriz konuşalım istedik.  Siz, sporcularımıza Başkan olarak her zaman destek verdiniz. Beraber çalışıldığı zaman iyi niyetle güzel şeyler gerçekleştirilir” dedi.

“Fatih ve Atatürk Troia’yı biliyordu”

Tüzmen’in ardından konuşan Başkan Gökhan, Troia kahramanlarının Türkiye’de tanınmasının önemine değinerek; “Bizim kültürel değerlerimizin en önemlilerinden bir tanesi Çanakkale sınırları içerisinde olan Toria. Ama maalesef bugüne kadar bununla ilgili kendi iç bünyemizde bir ilgi odağı oluşturamamıştık. Dünya Troia’yı biliyor. Hatta kitaplarında okutuyorlar. Bunları görüyoruz. Ama maalesef Çanakkale’de okuyan öğrencilerimiz şu ana kadar Troia’ya gitmemişti. Türk toplumu Troia’yı hep yabancı bir yerleşim, Troiları farklı bir kavim olduğunu varsayarlardı. Yine daha sonra Korfmann bunun öyle olmadığını ve Troia’nın bir Anadolu medeniyeti olduğunu ortaya koydu. Şunu da ortaya koydu. Troia’yı Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk biliyormuş, ancak biz bilmiyormuşuz. Bunun için İskele Meydanı’nda Hektor, at üzerinde Fatih Sultan Mehmet ve Atatürk’ün olduğu bir pankartımız var. Neden üç kahraman?  Üçü de Çanakkale’nin geçilememesi için savaştılar. Sonuçta özetle Türkiye’nin yavaş yavaş bunları öğrenme noktasında çalışmalarımızın katkı sunacağını düşünüyoruz” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER