Uluslararası Troia Festivali sona erdi

16.08.2022         

Çanakkale Belediyesi tarafından bu yıl 59'uncusu düzenlenen Uluslararası Troia Festivali'nde, kentin pek çok noktasında birbirinden eğlenceli ve farklı etkinlikler gerçekleştirildi.

Çanakkale Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Uluslararası Troia Festivali, birbirinden eğlenceli kültürel etkinlikleri ile sona erdi. Sergiler, atölye çalışmaları, konserler, tiyatrolar ve daha pek çok etkinliğin bulunduğu festivalde Halk Bahçesi`nde çocuklar için birbirinden eğlenceli aktiviteler gerçekleştirildi. Halk Bahçesinde düzenlenen programda çeşitli oyunlar ve etkinlikler ile çocuklar, keyifli bir gün geçirme imkânı buldu. Halk Bahçesi`nde düzenlenen etkinlikler kapsamında ayrıca yerel emekler etkinlikleri, Çanakkale Seramik Atölyeleri performans ve ürün tanıtımları kentlilerden yoğun ilgi görürdü.  
 
"Kadının adı başarıdır"
59. Uluslararası Troia Festivali programında yer alan söyleşi bölümünde ise, Betül Arım, "Kadının Adı Başarıdır" adlı söyleşisi ile ketliler ile buluştu. Kentlilerin büyük ilgisi ile karşılanan usta oyuncu Arım, kadınların günlük hayatta ve toplumsal alanda karşılaştıkları sorunlardan ve bu sorunlar ile nasıl başa çıkabilecekleri noktasında bilgiler vererek, günlük hayatta yaşanan traji komik hikayeler anlattı. İzleyiciler ile interaktif bir şekilde geçen söyleşi sonunda Arım, Çanakkale`de olmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi. Festival kapsamında düzenlenen etkinlikler Karmakarışık isimli tiyatro oyunu ile devam etti. Ray Cooney`in yazıp, Haldun Dormen`in çevirdiği oyun Ebru Naz Eşli`nin yönetmenliğinde Çanakkale Belediyesi Tiyatro Topluluğu oyuncularının başarılı performansları ile Amfi Tiyatro`da sahnelendi. İzleyenlere kahkaha dolu bir gece yaşatan oyuncular, izleyenlerden alkış aldı.
 
Farklı kültürlerden folklorlar... 
Kentin farklı noktalarında gerçekleştirilen renkli etkinliklerden biri de festivalin üçüncü gününde Çağlar Kaynak Basketbol Sahası`nda gerçekleştirildi. Festival programına katılmak için kente gelen; Van-Tuşba Sanat Gençlik Spor Kulübü, Gürcistan, Osetya, Yunanistan ve Abhazya Halk Dansları ekiplerinin yanı sıra, ÇAFAD Halk Dansları Ekibi tarafından dans gösterisi düzenlendi. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan`ın da katılım gösterdiği etkinlikte halk dansları ekiplerinin sergiledikleri performans, izleyenlerden büyük beğeni aldı.
 
Kentin önemli kültür ve sanat etkinliklerinden bir olan Troia Festivali programı kapsamında Özgürlük Parkı, Deniz Müzesi ve Barış Kordonu`nda düzenlenen konserler, yine kentlilerin yoğun katılımı ile gerçekleştirildi. Festivalin üçüncü gününde Deniz Müzesi`nde Çellistanbul sahne aldı. Çellist Çağ Erçağ, Melih Kara, Ozan Tunca ve Murat Berk`ten oluşan Çellistanbul`un seslendirdiği birbirinden güzel ezgiler ile kentliler keyifli bir yaz gecesi yaşadı. 
 
Müziğin ritmini yakaladılar
Özgürlük Parkı`nda gerçekleştirilen festival konserinde ise Türkü Akbayram Çanakkaleliler ile buluştu. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, eşi Hale Gökhan`ın da katılım gösterdiği konserde, Türkü Akbayram tarafından seslendirilen şarkılara kentliler de hep bir ağızdan eşlik etti. Gece sonunda sergilediği başarılı performans nedeni ile Akbayram`a teşekkür eden Başkan Gökhan, çiçek takdiminde bulundu. Barış Kordonu`nda düzenlenen konserde ise Çanakkale`nin başarılı yerel müzik gruplarından olan 5`i 1 Yerde sahne aldı. Popüler müziğin sevilen şarkılarını seslendiren 5`i 1 Yerde grubunun performansı kentlilerden alkış aldı.  
Kentin dört bir yanına dağılan festival programı kapsamında düzenlenen spor etkinlikleri de büyük ilgi gördü.
 
Spor unutulmadı
Festival programı doğrultusundan düzenlenen Plaj Voleybolu Turnuvası, 11 Ağustos Perşembe günü Barış Plajı`nda gerçekleştirilen müsabakalar ile başladı. Takımların kıyasıya mücadele ettiği maçlar renkli görüntüler ile gün boyu devam etti. Festivalde düzenlenen spor etkinliklerinde ayrıca Çağlar Kaynak Basketbol Sahası`nda gerçekleştirilen 3x3 Basketbol Turnuvası da büyük bir ilgi gördü. Kıyasıya rekabetlerin yaşandığı turnuvayı kentliler de ilgi ile takip etti. Spor etkinlikleriyle kentli Halk Bahçesi`nde de buluştu. Nefes açma ve beden esnetme etkinlikleri kentliler yoğun katılım gösterdi.
(Nevin Yüksel)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER