Ural "CHP cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak"

10.09.2022         

CHP'nin 99'uncu kuruluş yıl dönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı'nda tören düzenlendi. Atatürk Anıtı'na çelenk sunumun ardından bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural burada yaptığı konuşmasında, "Cumhuriyet Halk Partisi, 99. kuruluş yıl dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir, ikinci yüzyılına giren cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi'nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir" ifadelerine yer verdi.

9 Eylül 1923 yılında kurulan Cumhuriyet Halk Partisi 99`uncu yaşına girdi. Cumhuriyet Meydanı`nda yapılan törenle CHP`nin 99`uncu yıl dönümü kutlandı. Atatürk Anıtı`na çelenk sunumunun ardından bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemine ilişkin ise İl Başkanı Metin Ümit Ural, "Umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız" belirtti. Cumhuriyet Meydanı`nda gerçekleşen törenin ardından ise İsmet İnönü Anıtı`na çiçekler sunularak saygı duruşunda bulunuldu. Törenlere, Cumhuriyet Halk Partisi Yüksek Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı Metin Ümit Ural, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Nesrin Şahin, Gençlik Kolları Başkanı Tuğberk Güzel, il ve ilçe teşkilatı ve partililer katıldı.
"CHP, genç Cumhuriyeti demokrasiye hazırlayan bir partidir"
İl Başkanı Ural burada yaptığı konuşmasında, "Kurtuluş mücadelesinin ve kuruluş iradesinin siyasi önderi Cumhuriyet Halk Partisi 99 yaşında. Bugün bu tarihi mirası coşkuyla kutlamak ve cumhuriyetimizin ikinci yüzyılını hep birlikte inşa etme kararlılığımızı bir kez daha güçlü bir sesle beyan etmek için buradayız. Türkiye Cumhuriyeti`nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk`ün önderliğinde 9 Eylül 1923 tarihinde siyasi faaliyetlerine başlayan Cumhuriyet Halk Partisi, ülkemizin kuruluş mayasını oluşturan ve genç Cumhuriyeti demokrasiye hazırlayan bir partidir. Saraya karşı milletin kayıtsız şartsız egemenliğinin iradesini esas alan cumhuriyetimizi yeniden ortak bir değer haline getirmek, demokrasi ile taçlandırmak bugün her şeyden daha öncelikli bir görevdir" diye belirtti.
"Umutsuzluğa yer yok"
Ural sözlerine şu şekilde devam etti, "Cumhuriyetimizin yüz yıla yaklaşan tarihinin son yılları maalesef büyük bir yıkıma yol açan tek adam rejiminin talan düzeni ile geçmiştir. Demokrasiyi, adaleti, kalkınmayı yok sayan talan ve tek adam rejiminin sonucunda çok boyutlu bir buhranın ağır tahribatı yaşanmaktadır. Milyonları yoksulluğa mahkum eden bu yolsuzluk düzeni, bir avuç imtiyazlıya ciddi servet transferleri yaparak, halkın olan tüm kaynakları küçük bir sınıfın elinde toplamış, eşitsizlikleri derinleştirmiş, güvencesizliği artırmıştır. Ancak umutsuzluğa yer yok! Talan ve tek adam rejiminin ülkemizi sürüklediği bu çok yönlü buhrandan güçlendirilmiş parlamenter sistemi kurarak, cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak, egemenliği tekrar kayıtsız şartsız millete devrederek, hukukun üstünlüğüne dayalı hukuk devletini kurarak ve hepimizin birlikte zenginleşeceği üretim ekonomisini ve sosyal devleti inşa ederek çıkacağız."
"Aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız"
CHP`li Ural toplumsal barışı inşa etmek için tarihi bir sorumluluk taşıdıklarını dile getirerek, "Önümüzdeki dönem, talan ve tek adam rejiminin bu ağır tahribatına bu derin buhrana karşı tüm toplumsal kesimlerle yanıt üreteceğimiz önemli bir tarihi eşiktir. CHP olarak, demokratik ve müreffeh geleceği halkımızla birlikte inşa etme ve toplumsal barışı tesis etmenin tarihi sorumluluğunu taşıyoruz. Tüm hakları yok eden ve toplumu ayrıştırarak kutuplaştıran bugünün iktidarının yıkıcı siyasi anlayışının yerine kamu yararını gözeten, toplumsal barışı güvence altına alacak aydınlık bir geleceği el birliği ile kuracağız" sözlerine yer verdi.
"CHP, insan onuruna yakışır bir gelecek kuracak"
Başkan Ural önümüzdeki genel seçimlere işaret ederek, "Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, demokrasi, adalet, üretim ekonomisi, sosyal devlet ve sürdürülebilirliği merkezine alan, toplumsal barışı ve kamu yararını güvence altına alan bir siyaseti inşa etmek idealiyle durmaksızın çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi, cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandıracak, hak temelli bir kalkınma hamlesi ile herkesin zenginleştiği ve refaha kavuştuğu, güvenceli ve insan onuruna yakışır bir geleceği kuracak tarihsel mirasa, birikime, gelecek vizyonu ve siyasi iradeye de sahiptir" diye belirtti.
"Sorumluluğumuz büyük"
Ural, parti olarak sorumluluklarının büyük olduğuna vurgu yaparak, "Cumhuriyet Halk Partisi, 99. kuruluş yıl dönümünde yine halkımızın umut kaynağı olmanın getirdiği onurlu sorumluluğun bilincindedir, ikinci yüzyılına giren cumhuriyetimiz, milletin iradesi ve Cumhuriyet Halk Partisi`nin gelecek vizyonu ile yeniden dünyanın saygın bir ülkesi haline gelecektir. Sorumluluğumuz büyük. Kararlıyız. Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün en büyük eseri olan Türkiye Cumhuriyeti, yine onun eseri olan Cumhuriyet Halk Partisi tarafından yüceltilerek yoluna devam edecektir. Kuruluş yıl dönümümüz kutlu olsun" dedi.
(Damla Yeltekin)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER