Ural "Gönen çayı siyah akıyor, yetkililer nerede?"

14.05.2018         

Bölgenin en önemli su kaynaklarından Gönen Çayı'nın Yenice'de çekilen görüntüleri tepki topladı. Gönen Barajına giderek su kaynağı olarak kullanılan çay, daha öncede çevrede devam eden madencilik faaliyetleri nedeni ile birçok kez haber konusu olmuştu.

 Kazdağları’ndan çıkarak Gönen Barajında toplanan Gönen Çayının kirliliği ve rengi tepki topluyor. Bölgenin en önemli su kaynaklarından olan Gönen Barajına dökülen Gönen Çayı’nın, Yenice’nin Çakır Köyü’nden çekilen fotoğrafları “bu kadar da olmaz” dedirtti. Çevre duyarlılığı ile tanınan CHP Milletvekili aday adayı Metin Ümit Ural tarafından paylaşılan fotoğraflar, sosyal medyada tepki topladı.  Suyun siyah bir renk aldığı görülen ve vatandaşların kokusundan şikayet ettiği belirtilen çay,  daha öncede çevrede devam eden maden faaliyetleri sebebi ile kirletilmesi gündem olmuştu. Fotoğrafları paylaşan Ural, çayın bölgenin en önemli su kaynağını olduğunu dile getirerek; “İlgililer nerede?” diye sordu. Konuya sahip çıkacağının altını çizen Ural; “Kaymakam nerede, Belediye başkanı nerede, İlçe Tarım Müdürlüğü nerede?” diye sordu.

 
“Konuya sahip çıkacağım”
Sosyal medya hesabından çayın son halini paylaşan Ural, yetkililere göreve davet ettiği yazısında; “Değerli dostlar, arkadaşlarım. Bu resimler bugün Yenice ilçemiz, Çakır Köyü köprüsünden bir arkadaşım tarafından çekilmiş resimler. Bu resimlerde gördüğünüz akan su Gönen Barajı’na gidiyor. Bu baraj bölgenin en önemli su kaynağı.... Bu su ile tarımsal üretim yapılıyor, bu su ile Gönen Barajı kirleniyor, bu kirlilik Bandırma’nın içme suyunu kirletiyor. İlgililer nerede, Kaymakam nerede, Belediye Başkanı nerede, İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Özel İdare Müdürlüğü, muhtar nerede, Köy Kalkınma Kooperatifi Başkanı nerede...? Denetim nerede, denetlemek için şikayet mi yapılması gerekiyor.  Tüm ilgilileri göreve davet ediyorum, konuya sahip çıkmaya çağırıyorum...” dedi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

AKP adaylarını açıklıyor
11.01.2019    928
CHP'de işlem tamam!
14.01.2019    853