Uz "Köprü rantına bittikten sonra da devam edecekler"

14.02.2021         

İYİ Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, İyi Parti Lapseki İlçe Teşkilatı ile bir araya gelerek 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Uz açıklamasında; "Çanakkale'de bir köprü meselemiz var. Burada bir köprü yapılıyor. Bu köprünün rantı bitinceye kadar değil, bitikten sonrada, orada şu anda söz sahibi olan kişiler, bundan sonraki süreçte de orayla ilgili çalışmalarına ve ekonomik anlamdaki rantlarına devam edecekler" dedi.

İYİ Parti GİK Üyesi ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Rıdvan Uz, İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, Çanakkale Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt, İYİ Parti Lapseki İlçe Teşkilatı`nı ziyaret etti. Uz, yapımı devam eden 1915 Çanakkale Boğaz Köprüsü ile ilgili açıklamalarda bulundu. 1915 Boğaz Köprüsü yapımı ve çalışmalarına dair iktidara eleştirilerde bulunana Uz; "Türkiye`deki bütün rant kapılarını açan iktidar, burada da bu işi yaptığınızı görüyoruz. İşe alımlarda bile kardeşim AK Partiliysen gel diyor. Bu köprünün rantı bitinceye kadar değil, bittikten sonrada devam edecek" dedi. Köprüye dair vatandaşların daha farklı beklentileri olduğunu belirten Uz; "Biz Lapseki`de, zaten ekonomisi can çekişen bu küçük ilçemizde, tarımla geçinen, hayvancılıkla geçinen insanımızın, en azından bunlardan sebeplenebilmesinin önünün açılmasını bekliyorduk" dedi.
"Köprüden esnaf faydalanmıyor"
Uz açıklamasında; "Çanakkale`de bir köprü meselemiz var. Burada bir köprü yapılıyor. Bu köprünün rantı bitinceye kadar değil, bitikten sonrada, orada şu anda söz sahibi olan kişiler, bundan sonraki süreçte de orayla ilgili çalışmalarına ve ekonomik anlamdaki rantlarına devam edecekler. Bu konuyla ilgili Ticaret Sanayi Odası yani Çanakkale`nin ticari anlamda en tepesindeki Ticaret Odası Başkanı bir söylüyor. Diyor ki, "Hem Lapseki`den hem Çanakkale`den ciddi anlamda esnafımız buradan şikayetçi. Sebebi de şu, buradan ne Lapseki`deki ne de Çanakkale`deki esnafımız faydalanamıyor, yararlanamıyor. Bir yerde bir iş yapılıyorsa, oradaki vatandaşın, esnafında bundan faydalanması gerekiyor. Bizlerde başkanını düşündüğü gibi düşünüyoruz" ifadelerini kullandı. 
"Domates, biber, alayınıza gider diyoruz"
Lapseki esnafının köprüden faydalanması gerektiğini düşündüklerini belirten Uz; "Bu mesajım sayın Bülent Turan, AK Parti`nin kongresinde, "Efendim, şirket orada. Gidin, alabiliyorsanız alın" diyerek, topa girmiştir. Böyle bir davranış ve tutum içinde olmasını yadırgamış olduk. O şirketin sahibi de `buraya bir domates girse, bir tane biber de girse, bu benden geçer, bu kimseyi ilgilendirmez...` diyerek adeta, bir demeç vermiştir. Oradan güç almıştır. Bizde diyoruz ki, o dayandığınız nokta ne olursa olsun, eğer siz domates, biber üzerinden Lapseki`ye gider yapıyorsanız, biz Lapseki esnafının ve Çanakkale`nin yanındayız. Halkın yanındayız. Domates, biber, alayınıza gider diyoruz. Köprü geldiğinde, hepimiz sevindik, gururlandık. Burada yapılan her bir yatırım bizim için değerli ve kıymetlidir. Şurada da bir gerçek var. Eğer, Lapseki`ye bu köprüyü yapıyorsanız, Bu köprünün iki ayağı var. 1. İstanbul üzerinden geliş yolları ortada. Yolların düzenlenmesi ve yapılması lazım... 2. Bu köprüden sonraki Balıkesir-İzmir ayağının, Çanakkale üzerinden devam edecek yol yok henüz" dedi. 
"O partiden istifanı ver işe alırız"
İşe alımlarda parti üyeliği istendiğinin altını çizen Uz; "2023`te biz köprüyü açtık dediğinizde, sadece burada sizin ranta dayalı ve şirketlerle yapmış olduğunuz sözleşmeye dayalı çıkarımlardan kurtulmak adına, bu işi yaptığınız ortaya çıkıyor. Dolayısıyla, siz bu aşağı yolu bitirmeden, burada bu işi yapıyorsanız ve şirketler beş müteahhit sistemi gibi işliyorsa, yani beş büyük firmaya, Türkiye`deki bütün rant kapılarını açan iktidar, burada da bu işi yapmış olduğunu görüyoruz. Ya bendensin ya değilsin, ya AK Partilisin, ya AK Parti üyesi isen burada nemalanabilirsin, ya da buraya mal verebilirsin ya da buradan ekonomik gelir elde edebilirsin. Değilsen, yaşam hakkın yok mantalitesi Lapseki`de istemediğimiz işti. Biz Lapseki`de, zaten ekonomisi can çekişen bu küçük ilçemizde, tarımla geçinen, hayvancılıkla geçinen insanımızın, en azından bunlardan sebeplenebilmesinin önünün açılmasını bekliyorduk. Köprüde işe alımlarda bile, `kardeşim AK Partiliysen, gel` diyor. Bizim gençlik kollarındaki arkadaşlarımız, orada işe müracaat ettiklerinde, `git o partiden istifanı ver, gel AK Parti`ye üye ol, öyle işe alırız...` denen bu anlayış, bu zihniyet, bu ülkeden gitmedikçe, rahat edemeyeceğiz. Bu rant kapısına hep birlikte duvar öreceğiz. Buna müsaade etmeyeceğiz" açıklamasında bulundu.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale'nin iki patronu!
25.02.2021    4991
On Numara - Yusuf Eroğlu
22.02.2021    750