Uz "Üzüntü duyduk"

05.11.2019         

İyi Parti Çanakkale İl Başkanlığı'nda, geçtiğimiz Cuma günü Belediye Meclis Toplantısı'nda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt'un arasında yaşanan tartışmaya yönelik açıklama yapıldı.

 Geçtiğimiz hafta Cuma Günü yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nda Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ile İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt arasında kısa çaplı söz isteme tartışması yaşanmıştı. Meclis Toplantısında Belediye Başkanı Gökhan, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran’ın otobüs fiyatlarıyla ilgili açıklamasına cevap vermişti. Bunun üzerine söz isteyen İyi Parti Meclis Üyesi Kunt’a Başkan Gökhan, ‘Sözümü bitireyim’ diyerek daha sonra söz almasını istemişti. Söz hakkını Başkan Gökhan’ın ardından kullanan Kunt, düşüncelerini ifade etmişti. Ardından bir kez daha söz hakkı isteyerek; “Başkanım, son bir şey söyleyebilir miyim?” diyen Kunt’a Başkan Gökhan; “Söylemeyin! Ben bir kere söz verdim, artık gerek yok” dedi. İyi Partili Kunt, meclis toplantısının ardından sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, Başkan Gökhan’ın söz hakkı tanımadığını ifade ederek; “Bu siyasi nezaketsizliği bir demokrasi katliamı olarak değerlendiriyorum” demişti. İyi Parti Çanakkale İl Başkanlığı’nda da dün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili değerlendirmede bulunuldu. İyi Parti İl Başkanlığı’nda düzenlen basın toplantısına İyi Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu, Genel İdareler Kurulu (GİK) Üyesi, Rıdvan Uz, İyi Parti İl Başkanı Selahattin Yıldızlar, İyi Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Gapran, İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Burak Kunt ve Didem Güner ile partililer katıldı. Basın toplantısında konuşma yapan İyi Parti GİK Üyesi Uz; “Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’dan partimizin 2’nci kuruluş yıldönümünde koalisyon ortağının 2’nci yılını kutlamasını beklerdik” dedi. Belediye Meclisi’nde yaşanan konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Uz; “Siyaseten ve Çanakkale’nin yararına bir ilçe başkanının söylediği söze cevap, Belediye Meclisi değildir. Belediye Meclisi halka ve Çanakkale’ye hizmet edilecek yerdir. Burada eğer siz, ilçe başkanını muhatap alıp bu işi cevaplandırmak niyetindeyseniz, oradaki meclis üyelerimiz de partinin ve Çanakkale halkının hakkını kullanmaya devam edecektir” dedi. İyi Parti Meclis Üyesi Kunt ise; “Ülgür Başkanın konuyu anlamadığını düşünmüyorum, anlamak istemediğini düşünüyorum. O yüzden şuan onun üslubunu kullanarak bir kez daha söylemek istiyorum. Sayın Ülgür Başkanım; Belediye personelinin servis hizmet bedeli olan 1 milyon 300 bin lirayı, kooperatife ya da kendi personelinize ödeyiniz. Siz bu ödemeyi yaparsanız, bir ay önce yaptığınız zam yapılır mıydı? Yapılırsa, ne kadar yapılırdı? Bizim hesaplarımızda, yüzde 5-10 arası bir indirim ön görülüyor. Hangi kurumun servis hizmeti bedelini vatandaş ödüyor? Biz buna nasıl razı olalım” ifadelerini kullandı. 

 

 
“İlçe Başkanım da, Belediye Meclis Üyelerim de doğruları söylemeye devam edecek” 
İyi Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu, Genel İdareler Kurulu (GİK) Üyesi, Rıdvan Uz; “Cumhuriyet Halk Partisi ile Genel Seçimlerde bir koalisyon kurduk. Millet İttifakı adını verdiğimiz koalisyonda CHP-İyi Parti-Saadet Partisi ve bizle birlikte buna katılan Demokrat Parti olmak üzere dörtlü bir sistemle seçime girdik. Hemen akabinde yerel seçimlerde de Millet İttifakı’nı CHP ve İyi Parti olarak devam ettirdik. Bunun neticesinde Türkiye’nin birçok yerinde başta Başkent Ankara olmak üzere, dünyanın başkenti sayılan İstanbul olmak üzere, Antalya ve büyükşehirlerin birçoğu iktidar partisinden gitmiş ve Millet İttifakı tarafından kazanılmış belediyelerimizdir. Türkiye genelinde yaptığımız bu koalisyonun çalışmaları, çok uyumlu bir şekilde devam ediyor. Biz, her belediyeden memnunuz. Çanakkale’mizde de Cumhuriyet Halk Partisi’nin İl Başkanı, İl Yönetimi, Genel Başkan Yardımcısı, Milletvekili ve kadrolarıyla çok güzel ve uyumlu bir şekilde, özveriden kaynaklı hoş görülü bir şekilde Çanakkale’ye hizmet noktasında birlikte yürüyoruz. Bizim anlamlandıramadığımız, sadece Çanakkale Belediye Başkanı Sayın Ülgür Gökhan’ın geçtiğimiz günlerde Mecliste İyi Partimizin ikinci kuruluş yıldönümünde, ‘Bir Partinin İlçe Başkanı, bunları söyledi’ şeklinde bir tabir kullandı. Çanakkale’nin faydası noktasında İlçe Başkanım da, İl Başkanım da, Belediye Meclis Üyelerim de doğruları söylemeye devam edecek” dedi. 
 
“Bir ilçe başkanının söylediği söze cevap, Belediye Meclisi değildir”
İyi Parti GİK Üyesi Uz; “Biz, Türk milletine bir söz verdik ve ‘biz, cesurlar hareketiyiz, iyi ve doğru olan her şeyin arkasında duracağız’ dedik. İlçe başkanımızın yaptığı açıklamalara ‘Bir partinin ilçe başkanı, hadi bakalım söz hakkınızı da siz kullanın’ gibi üslup noktasında bizi çok rencide eden bir davranıştı. Biz orada, Belediye Başkanımızdan iki şey beklerdik. Birincisi; koalisyon ortağının 2’nci yılını kutlamasını beklerdik. Kutlamayan ve saldıran bir tavırla, beklemediğimiz bir olayla karşı karşıya kaldık. Dolayısıyla bu konuda bir üzüntü duyduk. Daha sonra Meclis üyemiz Burak Kunt, söz istediğinde söz verilmedi. Dolayısıyla Meclis, halkın seçtiği, her partinin içinde olan arkadaşlarımızdan oluşmuştur ve hepsi Çanakkale’nin yararına yönelik konuşmakla yükümlüdür. Dolayısıyla eğer siz orada söz hakkı vermiyorsanız, 17 yıllık tek adamlık sıkıntısı sizi sarmış anlamına gelir. Bunun için siyaseten ve Çanakkale’nin yararına bir ilçe başkanının söylediği söze cevap, Belediye Meclisi değildir. Belediye Meclisi halka ve Çanakkale’ye hizmet edilecek yerdir. Burada eğer siz, ilçe başkanını muhatap alıp bu işi cevaplandırmak niyetindeyseniz, oradaki meclis üyelerimiz de partinin ve Çanakkale halkının hakkını kullanmaya devam edecektir.” dedi.
 
“Personelin servis ücretini ödemesi gereken yer, Çanakkale Belediyesi’dir”
Çanakkale Belediye Meclisi İyi Parti Grubu Üyesi Burak Kunt; “Bugün böyle bir konuyla karşınızda durmak beni üzüyor. Burada vizyoner, Çanakkale’yi bir adım ileriye götürecek, heyecanlandıracak bir projeyle karşınızda olmak isterdim. Ancak sebebi her ne kadar ben olmasam da böyle bir durumda sizlerle bu şekilde beraber olduğum için Çanakkale halkından özür diliyorum. Biz, ekip arkadaşlarımla birlikte Çanakkale Belediye Meclisinde ikili diyaloglara girmemeye özen gösteriyoruz. Çünkü bir dönem önce yaşanan tatsız olaylar, hiç hoş değildi. Çanakkale halkının da bu tip tatsız olaylarla kaybedecek bir dakikası dahi yoktur. Fakat bizler, monologa da müsaade edemeyiz. Özelikle Çanakkale halkının zararına bir durum söz konusuysa. Tam da bu noktada 1 Kasım Cuma günü yapılan Belediye Meclis Toplantısı’nda toplantının daha başında Sayın Merkez İlçe Başkanımızın yaptığı açıklamaya istinaden Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan cevap hakkı kullandı. Ben de hemen ardından söz istediğimde gayet nobran, sert ve hiddetli bir şekilde ‘Söz, size ait değildir. Konunun muhatabı siz değilsiniz’ dedi. Bu durum beni çok üzdü. Başkan, burada hatasını hemen anlamış olacak ki, ardından söz verdi. Biz de cevap hakkımızı kullandık. Ülgür Başkanın konuyu anlamadığını düşünmüyorum, anlamak istemediğini düşünüyorum. O yüzden şuan onun üslubunu kullanarak bir kez daha söylemek istiyorum. Sayın Ülgür Başkanım; Belediye personelinin servis hizmet bedeli olan 1 milyon 300 bin lirayı, kooperatife ya da kendi personelinize ödeyiniz. Siz bu ödemeyi yaparsanız, bir ay önce yaptığınız zam yapılır mıydı? Yapılırsa, ne kadar yapılırdı? Bizim hesaplarımızda, yüzde 5-10 arası bir indirim ön görülüyor. Hangi kurumun servis hizmeti bedelini vatandaş ödüyor? Biz buna nasıl razı olalım. Benim öğrenci kardeşlerim, işçi arkadaşlarım, memurumuz neden bu ücreti ödesin? Bunu ödemesi gereken yer, Çanakkale Belediyesi’dir. Adalet ve sosyal demokrasi, bunu gerektirir” dedi. 
(Baykal Sağlam)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

"Veremeyecek hesabım yok"
30.11.2020    3167
Korona her yerde
28.11.2020    2117
Kayıp hayvanları drone buldu
25.11.2020    1121