Üzerine titrenesi insanlarımız…

29.06.2014         tsavas@comu.edu.trKimse kimseye özgürlüğü bahşetmiyor. Düşünsenize, resmi olarak köleliğin kaldırılışının üzerinden daha ne kadar süre geçti ki şunun şurasında; zaten fiilen sürüyor kölelik. Toplumda köleler ve efendiler halen varlığını sürdürüyor. Efendileri (!) anlıyorum da, ne yazık ki bazıları da gönüllü (!) köleliği sürdürüyor; belki bir gün azat edilir ve efendi olurum hayaliyle olsa gerek…
Demokrasi tarihi ve mücadelesi gönüllüler tarafından yazılmış ve yapılmış…
Nasıl gönüllüler?
İnsan olmanın onurunu bilen, şerefini her şeyin üzerinde gören aydın beyinler…
Peki, bunlar mükemmel insanlar mı?
Hayır, bunlar hatalarıyla varlar. Yalnızca, hatalarını da kabul edebilirler. Zaman zaman egolarına hâkim olamamış olabilirler. Ancak sık sık yaptıkları özeleştiri ile bunu da açık yüreklilikle ifade edebilirler.
En önemli özellikleri, çok fazla konuşulmadan bir an önce iş üretilmesi için harekete geçilmesini savunmalarıdır.
Demokrasi mücadelesinin muazzam bir teorik birikimi vardır. Dolayısıyla çok fazla konuşmadan eyleme geçilebilir.
İşte bunu beceren insanlarımızın üzerine titrememiz gerekir. Böyle insanlarımıza karşı kişisel kaprislerimizi, egolarımızı bir kenara bırakmalıyız.
Tekrarlıyorum, bizlere demokrasi mücadelesi adına iş üreten insanları desteklemek düşer. Bu insanların hataları olabilir. İş üreten her insanın hatası da olabilir. Öte yandan hataların da göreceli olduğu ortadadır. Bazılarımız göre hata, bazılarımıza göre değil. Önemli olan bu insanların demokrasiye inançlarını bilmemiz. Önemli olan bu insanların onurlarına düşkünlüğünü bilmemiz.
Bu zamanda öne düşüp demokrasi mücadelesi adına eyleme geçen insan sayısının ne denli az olduğunu bir düşünün; bu insanları küstürmeye hakkımız yok!
Bu insanlara kızamayız. Bu insanlara küsemeyiz. Bu insanları eleştirirken (!) çok dikkatli olmalıyız, hem de çok…
Bu insanların yaptıklarını kamuoyu önünde küçültmeye çalışırsanız bunun altında başka şeyler ararım. Bu insanların başarısız olmaları için özel gayret sarf ederseniz siz kötü niyetlisiniz demektir.
Bu insanları desteklememiz lazım. Kösteklerinizin kaynağı tamamen kişisel kapris, ego… Ama demokrasi mücadelesine zarar veriyorsunuz, zarar…
Şöyle bir düşünün, adam zamanından, ailesinden, parasından çalarak (!) gönüllü olarak bu işleri yapıyor. Bu adam kendisi için ne istiyor olabilir, huzurdan başka…
Lütfen biraz insaf!
 

1271

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun