VAR sistemi tartışılıyor!

10.10.2018         

A.Konyaspor maçında Beşiktaş'ın canı yandı ama, Video Hakem Sistemi pek çok doğru kararı da ortaya çıkardı

 VAR, bu sezon Spor Toto Süper Ligde de kullanılmaya başlandı. Süper Ligde sezonun yaklaşık 4`te 1`i geride kalırken VAR, birçok pozisyonda hakemlere yardımcı oldu. Sistem sayesinde tartışmalı kararların yeniden gözden geçirilip düzeltilmesi sağlandı. Sezonun ilk 8 haftasında Süper Lig müsabakalarında VAR sayesinde 29 kararda değişikliğe gidildi. Hakemler, Süper Ligde geride kalan 8 haftada 11 kez VAR`a başvurarak gol iptal etti. İptal edilen gollerde 7 kez ofsayt belirleyen hakemler, ikişer kez de golü atan takımın oyuncusunun faul yaptığını ve topa elle dokunduğunu tespit etti. Ofsayt gerekçesiyle sayılmayan 4 golde ise VAR incelemesi sonrasında karar değiştirildi.

 
8 Kırmızı kart çıktı
Hakemler, VAR incelemesinin ardından 8 kez kırmızı kartına başvurdu. Sadece doğrudan kırmızı kart gerektiren durumlarda devreye giren VAR, hakemlere önemli ölçüde yardımcı oldu. Süper Lig karşılaşmalarında düdük çalan hakemler, VAR sayesinde 8 futbolcuyu doğrudan kırmızı kartla oyundan ihraç etti.
 
Beşiktaş maçlarında karar değişmedi
Video Yardımcı Hakem sistemiyle bu sezon sadece Beşiktaş`ın maçında karar değiştirilmedi. Siyah-beyazlı ekibin bu sezon Süper Ligde yaptığı hiçbir maçta lehine veya aleyhine olacak şekilde VAR uygulamasıyla bir karar değişikliğine gidilmedi. Beşiktaş, ligde müsabakalarında karar değişmeyen tek takım oldu.
Kaynak;Ajansspor
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER