Vakalar yükseldi, karantinalar arttı

24.02.2021         

Koronavirüs vakası Çanakkale'de yükselirken, karantina haberlerine de yenileri gelmeye devam ediyor. Biga İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamada ilçeye bağlı Karabiga Beldesi ve Örtlüce Köyü'nün koronavirüs tedbirleri kapsamında 10 gün süre ile karantinaya alındığı açıklandı.

Koronavirüs salgını yükselişini sürdürürken yeni karantina haberleri de gelmeye devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önceki gün vaka yeni oranlarını yayınlamış, Çanakkale`de 8-14 Şubat tarihleri arasında 100 binde 36,1 olan vaka sayısı oranı 15-21 Şubat tarihlerinde 43,76`ya yükseldiği belirtilmişti. Çanakkale`deki artış açıklamasının ardından önceki gün itibari ile Biga ilçesine bağlı Karabiga beldesi ile Örtülüce köyünün koronavirüs tedbirleri kapsamında 10 gün süreyle karantinaya alındığı açıklandı. Biga ilçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Biga Kaymakamı Mustafa Can başkanlığında toplandı. Toplantıda, ilçeye bağlı Karabiga beldesi ve Örtülüce köyünde artan vaka sayıları nedeniyle 10 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.
Biga Kaymakamlığı tarafından karantinaya dair yapılan açıklamada, bu kapsamda, belde ve köye giriş-çıkışlar, küçükbaş ve büyükbaş hayvan otlatanlar, arıcılık faaliyeti yürütenler ile bitkisel hayvansal ürün üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlar dışındakilere kapatıldı. Ayrıca ibadethanelerde toplu ibadet edilmesi geçici olarak kısıtlandı, cenaze namazlarının vakit namazlarından sonra kılınmasının örfi bir uygulama olduğu dikkate alınarak, namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir saatte kılınmasına karar verildi. Cenaze defin işlemlerinin kalabalık oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesi, berber, kuaför gibi işyerlerinin faaliyetlerinin geçici süreliğine durdurulması kararı da alındı. Kısıtlama boyunca ev ziyaretleri yasaklanırken, belediye ve köy minibüsleri ile işçi servisleri gibi toplu ulaşım araçlarının köy ve beldeye giriş-çıkışları geçici olarak durduruldu. Tüm eğitim-öğretim faaliyetleri de geçici süre ertelendi. Biga Kaymakamlığı Vefa Sosyal Destek grubu, belde ve köyde ikamet eden vatandaşların tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması için tedbirleri aldı. İkametlerinden ayrılmalarına kısıtlama getirilen vatandaşların, 112, 155, 156 numaraları üzerinden ihtiyaçlarını bildirebilecekleri açıklandı.
Açıklamada; "Kararlara uymayan vatandaşlara ise Umumi Hıfzıssıhha Kanunu`nun 282`nci maddesi gereğince idari para cezası verilecek, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılacak. Konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin de Türk Ceza Kanunu`nun 195`inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemler başlatılacak" denildi.
(Haber Merkezi)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Çanakkale kan kırmızı
08.04.2021    6078
Nejat Önder 'darbesi!'
08.04.2021    1636
EURO 2021'de maçlar ve seyirci
11.04.2021    1141
Hastane var... Personel yok!
08.04.2021    854