Vali Tavlı "Vatandaşların önlemlere istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir"

22.03.2020         

Vali Orhan Tavlı Coronavirüsle mücadele kapsamında alınan önlemlere dair açıklama yaptı. Alınan önlem ve İl İdaresi Kanunu kapsamında yasakları aktaran Vali Tavlı, vatandaşları alınan kararlara uymaları noktasında uyardı. Vali Tavlı; "Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir" dedi.

 Vali Orhan Tavlı, Coronavirüsle mücadele kapsamında alınan ve alınacak önlemlere dair açıklamada bulundu. Önlemler kapsamında uyulması gereken kuralların sürekli olarak paylaşıldığını belirten Vali Tavlı, vatandaşların bu kurallara uymalarının hayati önlem taşıdığını belirtti. Vali Tavlı açıklamasında; “Devletimiz tüm kurumları ile bu salgının yayılması ve vatandaşlarımızın hayatlarını tehdit etmesini engellemek için zorunlu ihtiyaçların temin noktasındaki umuma açık yerlerin faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere birçok tedbir almakta ve bu kapsamda uyulması gereken kuralları belirleyerek vatandaşlarımızla paylaşmaktadır. Yaşanan salgının biran önce engellenmesi için alınan önlemlere tüm vatandaşlarımızın istisnasız uyması büyük önem arz etmektedir” dedi.

 
“65 yaş üstü vatandaşlar toplumsal hareketlilik içinde risk oluşturmakta”
65 yaş üstü vatandaşların risk gurubu içerisinde olmasına rağmen gündelik hareketliliğin içine girmeye devam ettiğini belirten Tavlı, “Ancak 65 ve üzeri yaşlardaki vatandaşlarımız ile yukarıda anılan kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız büyük risk altında olmasına rağmen toplumsal hareketliliğin içine girmekte; halka açık alanlarda, parklarda bir araya gelmekte, zorunlu olmamalarına rağmen toplu taşıma araçlarında seyahat ederek hem kendileri hem de toplum sağlığı açısından risk oluşturmaya devam etmektedirler.  Bu durumun devam etmesi 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile kronik rahatsızlıkları olan vatandaşlarımız kendi hayatlarını ve toplum sağlığı açısından ciddi risk oluşturarak salgının yayılmasını; vaka sayısı ve tedavi gereksinimi arttırarak, vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmesi riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olacaktır” dedi.
  
“İlgili kararlar Valilik tarafından uygulanmakta”
Valilik tarafından ilgili kararların uygulandığını belirten Tavlı; “İl İdaresi Kanununun 11/C maddesinde; "İl sınırları içinde huzur ve güvenliğin, kişi dokunulmazlığının, tasarrufa müteallik emniyetin, kamu esenliğinin sağlanması ve önleyici kolluk yetkisi valinin ödev ve görevlerindendir. Bunları sağlamak için vali gereken karar ve tedbirleri alır. Vali, kamu düzeni veya güvenliğinin olağan hayatı durduracak veya kesintiye uğratacak şekilde bozulduğu ya da bozulacağına ilişkin ciddi belirtilerin bulunduğu hâllerde on beş günü geçmemek üzere ildeki belirli yerlere girişi ve çıkışı kamu düzeni ya da kamu güvenliğini bozabileceği şüphesi bulunan kişiler için sınırlayabilir; belli yerlerde veya saatlerde kişilerin dolaşmalarını, toplanmalarını, araçların seyirlerini düzenleyebilir veya kısıtlayabilir… Bu fıkra kapsamında alınan ve ilan olunan karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında 66’ncı madde uygulanır" hükmü gereğince ve yukarıda açıklanan nedenlerle 21/03/2020 tarihi saat 24:00’ den sonra 65 yaş ve üstü vatandaşlarımız ile anılan kronik rahatsızlıklara sahip vatandaşlarımızın ikametlerinden dışarı çıkmaları, açık alanlarda ve parklarda dolaşmaları ve toplu ulaşım araçları ile seyahat etmeleri sınırlandırılarak sokağa çıkmalarının yasaklanmasına karar verilmiştir” dedi.
(Zeynep Kocaman)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI

Biga'da karantinaya devam...
16.09.2020    1692
Gökçeada Projeleri onaylandı
16.09.2020    1475