Valilik; "Köyün boşaltıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor"

31.03.2020         

Çanakkale Valiliği'nden yapılan resmi açıklamada Çan'ın Maltepe Köyü'nün karantina altına alındığı açıklandı. Açıklamada; "Maltepe Köyünde yaşayan Köylü vatandaşlarımızın Köyü terk etmeleri başka yerlere gittikleri iddiası gerçek dışı ve asılsızdır" denildi.

 Çanakkale Valiliği tarafında yapılan açıklamada Çan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu toplantısında alınan kararla Maltepe Köyü’nün 14 gün süre ile karantinaya alındığı belirtildi. Jandarma Ekipleri tarafından gerekli önlemlerin alındığı ifade edilen açıklamada, köylülerin köyü terk ettiği iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtildi. Valilik resmi sitesinden konuyla ilgili yapılan açıklamada; “Çan İlçe Hıfzıssıhha Kurulu 29.03.2020 saat 18:00 da toplanarak Corona Virüsü ile mücadele tedbirleri kapsamında bulaşın önlenmesi halk sağlığının korunması amacıyla İlçemize bağlı Maltepe Köyünde saat 22:00 itibari ile 14 gün süreyle karantinaya alınmıştır. Karantina kararının alındığı saat 18:00 itibarı ile İlçe Jandarma Komutanlığına bağlı ekipler tarafından gerekli önlemler alınmıştır. Köyün giriş ve çıkışları kontrol altına alınmıştır” denildi.

 
“Maltepe Köyümüzde gerekli denetim ve kontrol faaliyeti başlamıştır”
İlçe Hıfzıssıhha Kurulu kararı alındıktan sonra İlçe Sağlık Müdürü tarafından Maltepe Köyü Muhtarının bilgilendirildiği ifade edilen açıklamada; “Muhtar da vatandaşlarımızı bilgilendirmiştir. Karantina kararı alınır alınmaz Çan İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından saat 18:00 itibariyle Maltepe Köyümüzde gerekli denetim ve kontrol faaliyeti başlamıştır. Karantinanın başlamasından önce köyden ayrılarak İlçe Merkezi ve başka köylere giden Maltepe Köylü vatandaşımız bulunmamaktadır. Gerekli her türlü önlem öncesinden alınmıştır. Normalde 397 kişinin yaşadığı Maltepe köyünde şuan itibariyle 400 ün üzerinde vatandaşımızın yaşamını sürdürdüğü İlçe Jandarma Komutanlığımız ekipleri ve Köy Muhtarımızca tespit ve teyit edilmiştir. İddia edildiği gibi Maltepe Köyünde yaşayan Köylü vatandaşlarımızın Köyü terk etmeleri başka yerlere gittikleri iddiası gerçek dışı ve asılsızdır” denildi.
 
“Köyün boşaltıldığı iddiaları gerçeği yansıtmıyor”
Köyün köylüleri tarafından boşaltıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirtilen açıklamada; “Bugün ki bazı basın yayın organlarında Maltepe Köyündeki Köylülerimizin karantina saatinden önce köyü terk ettikleri, köyün boşaldığı, Köyde 3-5 hane kaldığı gibi iddialar tamamen gerçek dışı ve asılsızdır. Bu asılsız ve gerçek dışı haberi yapanlar hakkında Çan Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.
(Eren Aşnaz)
© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
TÜm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun

POPÜLER ETİKETLER