Vicdan ve dogma

12.11.2014         tsavas@comu.edu.trHerhangi bir dogmaya sorgusuz bir bağlılığı olanların vicdanlarına göre hareket etmeleri mümkün değildir. İnsanlık dediğimiz olgu bunlar için geçerli değildir. Dogmalarının buyruğunu mutlak olarak aldıkları için hümanizmaya gereksinim duymadıklarını dahi iddia edebilirler. Bunlar dost edinemezler. Ortak akılla yönetilirler Hani şu bilim kurgu filmleri var ya ,“Star Trek”, işte onlardaki “Borg”lar gibi; bir “ana beyin” olan “ana kraliçeleri” vardır ve tüm Borglar birbirleriyle beyinsel olarak bağlıdırlar. Benzer şekilde kolektif beyinler olarak tek bir beyne bağımlı olanların bireysel vicdanlarıyla hareket etmeleri olası mıdır?
Na mümkün!
Bu bağımlı beyinler, kendilerine tek bir elden verilen direktifler doğrultusunda, sorgulamadan hareket ederler. Bu yaptıklarından da sanki sorumlu değillermiş gibi davranırlar. Hatta derler ki, doğru söylüyorsun ama yapabileceklerim bir yere kadar… Bir yere kadar da be kardeşim kimse senden savaşmanı falan istemiyor, ama o kolektif beynin parçası olmaya devam edersen o zaman için çöp kadar değerin yoktur.
Bunlar vicdandan bile bahsedebilirler. Kardeşim siz karıştırıyorsunuz, o vicdan değil, o dogmanız, o baş beynin size dikte ettirdiği…
Birey olamayanın vicdanı olamaz. Dogmalarla sarmalanmış bir yaşam biçimi içerisinde sorgusuz sualsiz yaşamınızı sürdürüyorsanız bilin ki vicdanınız yoktur. Bana hikâye anlatmaya kalkmayın. Vicdan zannettiğiniz egonuzdur, o da zaten tek bir yönde çalışır, menfaat, nema…
Aslında şöyle bakıyorum da belli bir gruba bağlı olarak sorgusuz sualsiz yaşamını sürdürenler, çevrelerinde olup bitenlere dönüp bakmayanlar, vicdansızlıklara kayıtsız kalanlar, şerefsizlerin önde gidenleri, kendileri olamayan, aslında grubuna pek inanmayan ama maçası sıkmayan zavallılar da çokça var. Bunların içerisinde en uyanıkları bu davranış biçiminden nemalanmaya çalışırlar. O dogmanın onlar için bir anlamı falan yoktur. Yoksa nasıl olur da dogmaya rağmen ego ve menfaat düzleminde hareket edebilirler ki!
Vicdanı şekillendiren nedir?
Vicdanı şekillendiren toplumsal edinimlerdir. Örneğin hırsızlık herkese göre kötü bir şeydir. Bırakın şimdi mecburiyeti falan; mecbur kalan kişi zaten anlaşılır, vicdanı olan da ona karşı hırsız muamelesi yapmaz.
Daha neler var?
Toplumsal olarak hem fikir olunan o kadar çok “kötü” ve “iyi” vardır ki; önemli olan bunları davranışlarımıza nasıl yansıttığımız. İşte burada vicdan devreye giriyor. Hak, hukuk, adalet bilen insanlar, güvenilir insanlar; “düşmanlarının” dahi güvendikleri insanlar vicdanlı insanlardır.
Vicdan kişiden kişiye değişmez. İnanın bana kesinlikle değişmez. Vicdan değer yargısından değer yargısına da değişmez. Aslında insanoğlu için tek bir vicdan vardır. Değişen, vicdanınıza anlatmaya çalıştıklarınızdır. Tabi yaptığınız vicdansızlıklarla yaşayamazsınız; vicdanınızı kandırmak zorundasınızdır. Ama bu durum yaptıklarınızın vicdansızlık olarak tanımlanmasını engellemez. Yalnızca kendi vicdanınızı kandırmaya çalışabilirsiniz. Başka vicdanları kandıramazsınız. Aslında kendi vicdanınızı dahi kandırmanız oldukça zordur. Ama yapmak zorundasınızdır.
Vicdan bizi her zaman doğruya götürür mü? Evet vicdan, toplumsal anlamda bizleri daima doğruya götürür. Ancak bunun bir bedeli olabilir; kişisel anlamda zarar görebilirsiniz ama vicdanınıza danışarak yaptığınız her şey toplumsal olarak doğrudur ve iyidir.
Neyin itirazını yapıyorsunuz kardeşim, bir dogmaya bağlı olarak yaşamınızı sürdürüyorsanız, o dogmayı eleştiremiyorsanız, o dogmanın ne söylediğini başkalarından öğrenme ihtiyacı duyuyorsanız vicdanınız olamaz…
Bilesiniz!

1263

Yorumlar

Avatar Seçiniz
 
Adınızı giriniz
Yorumunuz
(max 500 harf)

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum
 

Yazarın daha önceki yazıları

© 1998 - 2015 Çanakkale Olay
Tüm hakları saklıdır.


E-mail adresiniz ile abone olun